Výstraha pre okres Ružomberok

Výstraha pre okres Ružomberok

RedakciaAktuality30.1.2022

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na 30. januára výstrahu tretieho stupňa pred silným nárazovým vetrom, ktorý môže na horách od nadmorskej výšky 1700 metrov nad morom dosiahnuť rýchlosť až 180 kilometrov za hodinu. Meteorológovia zároveň varujú, že takáto rýchlosť vetra predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo. Nárazový vietor sa očakáva aj v nížinách v čase od 8:30 do polnoci.

Aj napriek faktu, že sa väčšina obývaného územia mesta nachádza nižšie než kritická výška 1700 metrov nad morom, samospráva upozorňuje občanov na možné riziko. „Odporúčame všetkým obyvateľom a návštevníkom nášho mesta, aby boli obozretní a ak plánujú vychádzku do prírody, vyberali si také miesta, kde nehrozí žiadne riziko spojené s vetrom,“ povedal pre portál Žijem v Ružomberku primátor Igor Čombor, ktorý dostáva pravidelné meteorologické varovania priamo z ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Dodal, že je dôležité, aby sa počas silného vetra človek nepohyboval v blízkosti vysokých stromov a ak je to možné, tak radšej zostal doma.

Tím SHMÚ na nedeľu 30. januára vydal aj výstrahy pred hustým snežením, počas ktorého môže v krátkom čase ojedinele napadnúť až 40 centimetrov nového snehu. Zároveň s upozornením pred hustým snežením meteorológovia upozornili aj na možný výskyt snehových závejov a jazykov, ktoré môžu výraznou mierou skomplikovať situáciou predovšetkým na cestách.

Ružomberská radnica už niekoľko mesiacov investuje do vývoja a sfunkčnenia nových komunikačných systémov, ktorými môže krízový pracovník rýchlo a celoplošne informovať o mimoriadnych situáciách, ktoré môžu predstavovať pre človeka riziko. Dôvodom sú vysoké náklady na údržbu mestského rozhlasu, ktorý je používaný v Ružomberku ako v jednom z posledných okresných miest na Slovensku.

Od januára sú funkčné systémy SMS hlásnika, e-mail hlásnika a mobilná aplikácia Virtualne©. Prihlásiť sa na odber mestských SMS správ a e-mailu môže každý prostredníctvom vyplnenia formulára na internetovej stránke www.ruzomberok.sk.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia