Výtvarný odbor na ružomberských školách má svoj potenciál, dokazuje ho aktuálna výstava

Výtvarný odbor na ružomberských školách má svoj potenciál, dokazuje ho aktuálna výstava

RedakciaAktuality4.2.2019

Najnovšie výtvarné práce žiakov Základnej umeleckej školy(ZUŠ) Ľudovíta Fullu v Ružomberku predstavuje výstava, ktorú sprístupnili 30. januára v tamojšej synagóge. Prezentuje vyše 200 diel, ktoré vyhotovili žiaci výtvarného odboru, a to vrátane jeho elokovaných pracovísk.

„Na výstave predstavujeme diela vytvorené najrozmanitejšími výtvarnými technikami. Prevládajú maľba, kresba. Téma nebola stanovená, deti si mohli vybrať ľubovoľný námet, ktorým im bol najbližšie. Potom ho spracovali zo svojho pohľadu. V diele vyjadrili svoj pocit, náladu,“ uviedol riaditeľ ZUŠ Marcel Dúbravec.

ZUŠ Ľ. Fullu vernisážou prác svojich žiakov v ružomberskej synagóge otvorila svoj tohtoročný výstavný kalendár. Výtvarníci obohacujú svojimi dielami aj koncerty svojich rovesníkov a rôzne podujatia v meste. Stretávame sa s nimi napríklad na ružomberskom jarmoku, kde majú tvorivé dielne. Nevšednú bodku za celoročnými aktivitami výtvarného odboru ZUŠ dáva Vianočná aukcia výtvarných prác žiakov školy, ktorá sa uskutočňuje v polovici decembra. Počas poslednej predali všetkých 30 diel, a to v celkovej hodnote približne 1100 eur. Použijú ich na vylepšenie technického vybavenia učební výtvarného odboru.

Slávnostného otvorenia výstavy žiakov ZUŠ sa zúčastnil aj predseda jej rady školy Stanislav Bella. Na margo podujatia uviedol: „Výstava prezentuje okolo 230 prác, čo svedčí o veľkom záujme o tento odbor. Ide o takú symboliku, lebo kalendárny rok začína škola touto výstavou v synagóge a končí ho na tomto istom mieste Vianočnou aukciou. Všetky uvedené aktivity, ako aj ocenenia žiakov na výtvarných súťažiach, dokazujú veľký potenciál školy.“

V súčasnosti má ZUŠ 12 vysunutých pracovísk, ale výtvarný odbor je len v ružomberských základných školách na Zarevúcej, Dončovej a na Sládkovičovej. Mimo Ružomberka pôsobia na Základnej škole v Partizánskej Ľupči a okrem toho ešte v ružomberských materských školách Hrabovská cesta a Materská škola sv. Lujzy. V tejto súvislosti riaditeľ ZUŠ M, Dúbravec uviedol, že otvorenie uvedených pracovísk vytvorilo príležitosť pre rozvoj talentovaných detí. Na ružomberskej ZUŠ Ľ. Fullu vyučujú maľbu, kresbu, grafiku, počítačovú grafiku, modelovanie, rezbárstvo, paličkovanie a tkanie. Tvorbu žiakov ZUŠ Ľ. Fullu si môžu záujemcovia pozrieť do konca februára.

Foto: TŠ

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia