Význam Korýtka pripomínajú historické fotografie

Význam Korýtka pripomínajú historické fotografie

RedakciaAktuality30.7.2020

Na trati Cyklokorytničky umiestnili spolu 16 fotografií, ktoré opisujú niekdajší význam a dôležitosť úzkorozchodnej železnice v Ružomberku. Informoval o tom hovorca primátora, Viktor Mydlo.

Sledovať plynúci čas

Ako ďalej podotkol, fotografie, ktoré vznikli v posledných rokoch existencie železnice korýtko sú umiestnené na totožných miestach. Návštevníci tak majú podľa jeho slov možnosť sledovať zmeny, ktoré so sebou priniesol plynúci čas.

„Stála výstava fotografií sa tak pridala k zoznamu atrakcií, ktoré turistom spríjemňujú cyklistický výlet z Ružomberka do Korytnice pretínajúc dva národné parky. Medzi najobľúbenejšie atrakcie patria vojenské bunkre, pripomínajúce dôležitosť územia v čase SNP, maketa parného rušňa a od roku 2018 aj možnosť cestovať po časti pôvodnej železničnej trati obnovenou lokomotívou Korýtko,“ doplnil Mydlo.

Jedinečnosť Cyklokorytničky je v jej trasovaní

Trasa Cyklokorytničky je vhodná aj pre rodiny s deťmi, má dĺžku 23 kilometrov a jej jedinečnosť spočíva predovšetkým v trasovaní bývalej úzkorozchodnej železnice. Tá premávala na trase medzi Ružomberkom a Korytnicou od roku 1908 a po takmer 70 rokoch jej činnosť ukončili. Na trati prevážali drevo, tovar i cestujúcich do kúpeľov. Historicky najdôležitejšia úloha železnice nastala v čase Slovenského národného povstania, kedy sa využívala na evakuáciu pacientov, prepravu zdravotníckej techniky a personálu vojenskej nemocnice.

Cyklokorytnička sa nachádza na území dvoch národných parkov – Nízke Tatry a Veľká Fatra.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia