V stredu sa vo vstupnej hale Liptovského múzea v Ružomberku slávnostne strihala páska. Do užívania bol daný zbrusu nový výťah, vďaka ktorému expozície sa priblížia aj imobilným návštevníkom, či ľuďom s inými špecifickými potrebami. Generálnou rekonštrukciou, ktorá však nevyzmizíkovala jeho dejinnú pečať, prešlo aj vstupné schodište.
Tesne pred slávnostným aktom, sa uskutočnila tlačová beseda. V jej úvode riaditeľ múzea Michal Kovačič zvýraznil význam a záber ustanovizne, ktorá budúci rok oslávi úctyhodné sto desiate narodeniny. „Sme najväčšia a možno aj najstaršia kultúrna inštitúcia v Liptove Predtým to bola Liptovská muzeálna spoločnosť, ktorá kontinuálne sa pretransformovala na múzeum. Máme desať expozícii, z toho tri so statusom múzeum – Čierny orol v Liptovskom Mikuláši, Národopisné múzeum v Liptovskom Hrádku a Múzeum liptovskej dediny v Pribyline.“
M. Kovačic na šéfovskú stoličku v monumentálnej budove na okraji Parku Š. N. Hýroša zasadol 1. januára 2021. „Jedným z mojich prvých plánov bolo otvoriť naše zariadenie pre všetkých, pre najširšiu verejnosť, aj pre občanov, ktorí z rôznych dôvodov nemohli navštevovať expozície či pozrieť si zbierky. Som veľmi rád, že práve dnes sa stretávame pri takejto významnej príležitosti, keď sa naše múzeum naplno otvára aj telesne hendikepovaným skupinám ľudí. Ide o najväčšiu investíciu nášho vyššieho územného celku v tomto roku do kultúry.“
Bližšie informácie o zrealizovanom projekte podal Jiří Přibyl, zástupca riaditeľa pre správu objektov a technickú údržbu, no najprv oprášil pár historických miľníkov: „V roku 1937 bola dnešná hlavná budova Liptovského múzea sprístupnená verejnosti, keď s výstavbou sa začalo v tridsiatom štvrtom. V rokoch 1955 – 1957 bola zrealizovaná prvá investícia, pričom išlo o výmenu strechy, inštaláciu ústredného kúrenia a vymaľovanie priestorov. Od roku 2001, keď zriaďovateľom tejto inštitúcie sa stal Žilinský samosprávy kraj, pribudla nadstavba a vykonali sa aj ďalšie práce. Naposledy v rokoch 2014 – 2015, to bola výmena okien.“
Aktuálna „injekcia“ plne vykrytá Žilinským samosprávnym krajom, je na úrovni 150 tisíc eur. „S prácami sa začalo vo februári 2020. Nový výťah s nosnosťou tisíc kilogramov, s priestorom pre trinásť ľudí, je v zrkadle pôvodného schodišťa, s presklenou šachtou. Ide o zariadenie, ktoré zvýši tiež komfort našich zamestnancov pri presunoch zbierkových fondov alebo pri tvorbe nových expozícií. Čo sa týka plošiny, dosť nás zbrzdila pandémia, no zatiaľ máme pripravené alternatívne riešenie. Ďalším našim zámerom je pri vstupe vytvoriť vkusný priestor prvého kontaktu pre návštevníkov,“ vysvetľoval J. Přibyl.
Na milej slávnosti sa zúčastnili zástupcovia štátnej správy, samosprávy a Vyššieho územného celku Žilina. „Takáto investícia v súčasnej dobe, z hľadiska nejakých štandardov bolo nevyhnutnosťou. Je to bohumilý krok župy. Liptovské múzeum je životaschopnou inštitúciou a pre naše mesto tiež dôležitým mienkotvorným prvkom,“ uviedol vo svojom krátkom príhovore ružomberský primátor Igor Čombor.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia