V piatok večer počas výdatných daždov voda zaplavila viaceré obce. Počas 24 hodín na niektorých miestach napršalo viac ako 90 mm zrážok. Najvážnejšia situácia bola v obci Liptovské Sliače. Voda tam odplavila autá z ciest, zatopila domy, pivnice a dostala sa aj k dobytku. Zmapovali sme preto situáciu v najviac postihnutých obciach.
Obec Liptovské Sliače sa v piatok vo večerných hodinách, ocitla vo veľkej časti pod vodou. Tá brala všetko, čo jej stálo v ceste - ploty, autá i samotnú cestu. V okolí spadlo vyše 90 mm zrážok. Podľa starostu Milana Friča je postihnutých minimálne 200 domácností.
„Celý víkend, aj dnes nepretržite vyvážame kontajnery s odpadom, pomáhajú zamestnanci obecného úradu. Na postihnutých miestach je traktor a auto, ktoré tiež pomáha s odvozom. Ľudia povyhadzovali z domov len to najdôležitejšie,“ popísal pre náš portál starosta.
So smútkom opisuje, že potok v Pažitiach je na 500 metroch vytrhaný, neexistuje tam žiadny breh, poškodené sú prístupové mosty ku domom. Odtrhnutý je tiež svah medzi stredným a vyšným Sliačom, kde sa na 80 metroch odtrhlo množstvo zeminy.
„Na obecnom úrade sme zriadili linku a chceli by sme vyhlásiť aj verejnú zbierku, pretože množstvo ľudí sa informuje a chceli by pomôcť,“ približuje starosta.
V najbližšom období budú musieť riešiť v Strednom a Nižnom Sliači koryto potoka Sliačanka.
„To čo sa udialo v dedine bolo neovládateľné. Dá sa pripraviť, keď prší nepretržite a hladina vody vám pomaly stúpa. Môžete povolať ľudí, požiarnikov môžete dať na miesto vrecia s pieskom, spevňovať brehy. Na ceste tretej triedy bolo jeden a pol metra vody a valil sa taký prúd vody, že sme nemohli nič robiť. Najdôležitejšie bolo postarať sa o záchranu ľudí,“ vrátil sa k spomienkam z nešťastnej noci starosta.
Prúd vody bol podľa neho taký silný, že by prevrátil aj čln. „Príroda nám ukázala takú silu, že proti nej nemáte šancu,“ povedal starosta a vzápätí doplnil, že dve autá boli hore kolesami v potoku, teraz dávajú dole jedno čo visí na strome.
V obci Ludrová podľa starostu Petra Slimáka klesá hladina potoka a začínajú sa ukazovať obrovské škody, ktoré voda napáchala. Najviac postihnutá je Zemianska ulica, okolie pri Kultúrnom dome, Požiarnej zbrojnice a taktiež obchod Jednota. Na obecnom úrade zatopilo pivnicu, materskú školu museli uzavrieť, nakoľko vytopilo vykurovanie a preto nemali k dispozícii teplú vodu. Podľa starostu 25 až 30 domov má zatopené dvory a pivnice, v okolí sú nánosy blata a zostala tam voda, ktorá sa momentálne obecnou technickou už odčerpať nedá.
„Jeden úsek kanalizácie je zapchatý, snažíme sa ju odčerpávať, aby sa vodárne dostali k predmetnému problému. Do pomocných prác je zapojené aj Povodie Váhu,“ popísal pre Žijem v Ružomberku Peter Slimák.
Doplnil, že vedenie obce sa zaujíma aj o situáciu v Ludrovskej doline. Škody sú na cestách, zvážniciach, koryte potoka, pôdnom lesnom fonde, i poľnohospodárskych plodinách (zemiaky, repka olejná, kukurica, pšenica, jačmeň).
„Až práca ťažkých mechanizmov odkryla skutočnú apokalypsu, ktorou si prešla donedávna nádherná Ludrovská dolina. Neskutočná škoda, nevyčísliteľná strata v srdci a fakt, že príroda sa vysporiada aj s touto katastrofou. Dolina už nikdy nebude ako predtým,“ napísala Poľovnícka spoločnosť Ružomberok na sociálnej sieti.
Najviac sú postihnuté dve ulice v strednej a nižnej časti obce Liptovská Lúžna, desiatky domov na mieste je vytrhnutý asfalt taktiež je zaplavená základná škola, ihrisko. Podľa starostu obce Liptovská Lúžna Albína Husarčíka aktuálne pracujú na odstraňovaní škôd, pomáhajú miestni hasiči, urbariát a súkromníci s traktormi.
„Na takúto situáciu sa nedá pripraviť pretože obcou sa valila neskutočná voda. Vylialo sa celé koryto. Ak je raz kapacita na desať litrov potoka a zrazu príde sto litrov, tak čo urobíte,“ opísal pre náš portál Albín Husarčík.
Štiavničianka sa vyliala z koryta, z brehu zatopila pivnice rodinných domov.
„Robili reguláciu na hornom konci dediny, ale na dolnom konci sa vyliala voda do pivníc rodinných domov. Ja som mal doma vyše metra vody. Ak by sa situácia zopakovala, máme pripravené vrecia s pieskom pred každým rodinným dom, pohotovosť majú i hasiči,“ povedal Ladislav Zvara, starosta obce Štiavnička.
Ako uviedol starosta Liptovskej Štiavnice Dušan Lauko, to, čo sa stalo v noci z piatka na sobotu nepamätajú ani 90 roční ľudia. „Z neba nepadal dážď, ale kýble vody. Zrejme tá hlavná sila bola niekde nad Salatínom a prišlo to z hôr,“ doplnil. Obec má tri doliny – zemiansku, komornícku a ludrovskú.
„Z týchto troch dolín prišla najväčšia sila, ktorá ničila ešte aj Liptovské Sliače. V dolinách už nemáme cesty, ale len nové korytá potoka. Ludrovská dolina vraj už nikdy nebude Ludrovskou dolinou,“ uviedol k téme starosta.
Obidve vetvy Štiavničianky sa vyliali z koryta. Následkom výdatných dažďov bolo zatopených 35 domov a jeden dom má zatopený aj obytný priestor.
„Ak by sa situácia zopakovala, dopadneme rovnako, možno aj horšie. Myslím, že ani regulácia potokov taký obrovský príval dažďa nezvládne,“ konštatoval na záver.
Najhoršia situácia v meste Ružomberok nastala v mestskej časti Biely Potok, kde došlo k zosuvu pôdy v časti Korytnická a Pod Uhliskom, kde sa suť zosunula na komunikáciu. Náš portál o tom informoval hovorca primátora mesta, Viktor Mydlo.
„V ranných hodinách zasadal krízový štáb, ktorý vyhlásil mimoriadnu situáciu. Následne boli povolaní pracovníci technických služieb s ťažkou technikou, ktorá pomáhala odstrániť následky tejto udalosti. Od pondelka na mieste pracujú aj väzni," doplnil Mydlo
Situácia v Bielom Potoku je podľa jeho slov stabilizovaná. Mesto sa ale nevyhne riešeniu týchto zosuvov, pričom pôvodne to bolo plánované v roku 2021.„Prizvaný bude projektant, ktorý sa takýmito stavbami zaoberá a keď k tomu zaujme stanovisko, mesto bude vedieť podniknúť ďalšie kroky," vysvetlil Mydlo.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia