Z rúk hlavy štátu si prevzal ocenenie lyžiar J. Krako, ktorého navádzačom bol Ružomberčan M. Motyka, ml.

Z rúk hlavy štátu si prevzal ocenenie lyžiar J. Krako, ktorého navádzačom bol Ružomberčan M. Motyka, ml.

Ján SvrčekAktuality23.1.2024

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová udelila štátne vyznamenanie aj paralympionikovi Jakubovi Krakovi. Zrakovo hendikepovaný alpský lyžiar si prevzal Rad Ľudovíta Štúra II. triedy, za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti športu.

Tento žilinský rodák získal desať medailí na paralympijských hrách, z toho päť zlatých. Pri dvoch, zlatej a striebornej v marci 2014 v ruskom Soči bol aj Ružomberčan, dnes žijúci a pracujúci v Bratislave, Martin Motyka, ml. v úlohe navádzača.

"Hneď na druhý deň som Jakubovi volal a zagratuloval k významnému ocenenie. Veru, klobúk dole, čo v športe dokázal. Pracoval som s ním vyše päť rokov. Bol úžasný profesionál, všetko, čo robil, tak naplno a premyslene. Nielen na lyžiach, ale tiež v príprave na suchu. Vždy sa zaujímal aj o súvislosti, chcel vedieť na čo sú jednotlivé cviky potrebné, v čom mu pomôžu. Dostalo sa mu veľkého uznania, no určite zaslúžene," povedal M. Motyka, ml. pre náš portál na adresu Kraka.

Bývalý navádzač, ktorý, po určitej odmlke, bol v roku 2022 tiež pri zisku paralympijského zlata Henriety Farkašovej v zjazde v Pekingu, s ktorou odjazdil aj slalom vo víťaznej superkombinácii, si trochu oprášil začiatky spolupráce s Krakom. "Bola za tým vynikajúca stolná tenistka Alena Kánová, ktorú svoju času, keď ešte bola zdravá, trénoval lyžovanie môj otec. Pri stretnutí na Málinom Brde mi Alenka povedala, že Kubo hľadá navádzača. Napokon z toho bolo päť spoločných rokov. Vtedy som bol študentom Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave. Veľmi dobre sme si rozumeli, nielen na svahu i ľudsky. Navyše sme boli rovesníci," prezradil 34 - ročný Martin Motyka.

Žilinský rodák Krako má na svojho "učiteľa", niekdajšieho člena Lyžiarskeho klubu Ružomberok, len tie najkrajšie spomienky. "Maťo Motyka bol skvelý lyžiar a potom sa stal rovnako skvelým navádzačom. Možno aj jeho trochu flegmatická povaha k tomu dopomohla. Mal som s ním množstvo nádherných zážitkov, veru, je k čomu sa vracať. Išlo o pekné obdobie a doteraz sme dobrí kamaráti," rozhovoril sa po našom oslovení Krako, ktorému v šiestich rokoch diagnostikovali dystrofiu sietnice a napriek tomu už ako 8 - ročný začal aktívne športovať. "V roku 2012, keď pri mne zo zdravotných dôvodov skončil dovtedajší navádzač a takisto tréner, spýtal sa som Alenky Kánovej, či o niekom nevie. Napokon sa mi ozvala s týmto typom. Najprv sme s Maťom sedeli na káve v Bratislave a potom sme sa stretli na Vyšnej Boci. Zhodou okolností, obaja sme boli v rovnakých bundách i nohaviciach. Už aj to, akoby nás predurčovalo na spoluprácu," vysvetľoval fenomenálny paralympionik. K oceneniu v sále Slovenskej filharmónie Krako dodal: "Keď mi to oznámili, bol to veľký šok. Na chvíľu som stratil aj reč. Strašne veľa to pre mňa znamená. Je to veľká pocta."

Foto: TA SR, facebook

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia