Za bytovku na Plavisku zaplatí mesto z rozpočtu viac

Za bytovku na Plavisku zaplatí mesto z rozpočtu viac

RedakciaAktuality21.10.2020

Poslanci schvaľovali výstavbu bytovky na Plavisku ešte vo februári tohto roka. Písali sme o tom TU.

Mesto bude financovať vyššiu sumu

Celkový náklad na výstavbu sa nezvýši, mesto však bude financovať vyššiu čiastku z vlastného rozpočtu ako pôvodne plánovalo.

„Vo februári sme podali žiadosť na stavbu, ktorá bude zaradená do skupiny s najvyšším možným prídelom financií. V januári sa ale menil predpis, a ak o to žiadate, musí mať nehnuteľnosť svoj vlastný zdroj vykurovania,“ vysvetlil viceprimátor Ján Bednárik.

Keďže nová bytovka nebude disponovať vlastným obnoviteľným zdrojom vykurovania, ktorý by bol súčasťou stavby, suma financovaná mestom sa preto navýši o zhruba 240-tisíc eur. Bytový dom budú vykurovť z obnoviteľného zdroja, ktorý však nebude súčasťou stavby.

Časť obstarávacej ceny samospráva zaplatí z úveru Štátneho fondu rozvoja bývania, z ktorého získa 1,6 milióna eur, z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR použije približne 824-tisíc eur a samotná ružomberská samospráva sa bude podieľať sumou 863-tisíc eur.

Prevažne garsónky

Približne 41% z bytov budú garsónky s veľkosťou 36 m². Pribudne ich 16 a počíta sa aj s 15-timi dvojizbovými bytmi s výmerou približne 65 m². Nachádzať by sa tu malo aj osem trojizbových bytov, ktoré budú mať asi 79 m². Bytový dom má mať šesť nadzemných podlaží a jedno podzemné, ktoré bude určené pre garáže. Pre 39 bytov je plánovaných 46 parkovacích miest. Ako uvádza radnica, tieto parkovacie miesta aj reálne pribudnú ako nové a nevytvoria sa zabratím doterajšieho miesta pre parkovanie, ako to bolo v minulosti. V podzemí bytového domu pribudne 22 garáží. Súčasťou bude aj nebytový priestor pre obchod, alebo iný typ služieb s veľkosťou 59 m².

Mesto Ružomberok získalo od Technických služieb a.s. areál nachádzajúci sa na ulici Plavisko v roku 2019. Po necelom roku, je pripravený projekt na výstavbu a mesto žiada o podporu na výstavbu od štátu. Areál má približne 7700 m². Radnica tu v budúcnosti plánuje výstavbu štyroch bytových domov.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia