Za každým narcisom sa ukrýva príbeh

Za každým narcisom sa ukrýva príbeh

RedakciaAktuality11.4.2019

Dnešný deň narcisov pozná na Slovensku takmer každý. Tento rok už ide o 23. ročník verejnej zbierky na pomoc onkologickým pacientom. Každoročne ju organizuje Liga proti rakovine. Tento rok je mottom kampane „Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?“. Liga proti rakovine poukazuje na to, že za každým narcisom je konkrétny príbeh človeka.

Deň narcisov prebieha ako po minulé roky – dobrovoľníci chodia po uliciach alebo po rôznych zariadeniach a zbierajú príspevky, ktoré putujú na pomoc ľuďom trpiacim onkologickým ochorením. Financie budú venované na pomoc pre pacientov a osvetovú činnosť. Do akcie sa tento rok zapojilo okolo 15-tisíc dobrovoľníkov, medzi nimi aj Ružomberčania, ktorí dnes chodili po ružomberských uliciach a pripínali narcisy všetkým, ktorí sa rozhodli prispieť.

Narcis v ružomberských uliciach. Foto

Spot, ktorý Liga proti rakovine pripravila špeciálne pre tento ročník, sa pýta: „Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?“. Hlas patrí hercovi Jánovi Gallovičovi, ktorý patrí k dlhoročným podporovateľom akcie. Na jeho otázku počas dnešného dňa odpovedalo viacero známych osobností na sociálnych sieťach.

Kde peniaze putujú?

Tím Ligy proti rakovine informuje, že vyzbierané peniaze počas dnešného dňa umožnia realizáciu projektov a programov, ktoré smerujú predovšetkým k praktickej pomoci onkologickým pacientom a ich rodinám. Časť peňazí poputuje na prístrojové vybavenie zdravotníckym zariadeniam, paliatívnym oddeleniam a hospicom. Finančne podporia aj občianske združenia a výskum v oblasti onkológie. Liga proti rakovine vďaka príspevkom pokračuje vo svojich projektoch, ktoré podporujú a ponúkajú pomoc ľuďom trpiacim rakovinou alebo tým, ktorým rakovina vzala blízkych.K takýmto projektom patría aj bezplatná linka Onkoporadňa, Sieť psychológov či Relaxačné pobyty pre pacientov.

Minuloročný výnos dosiahol viac ako milión eur. Konkrétne 982 222,72 eur použila Liga proti rakovine na psychosociálne projekty pre onkologických pacientov, na podporu zdravotníckych zariadení, výskumu a podporu v informovanosti pri životnom štýle.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia