Za málo peňazí dostali veľa muziky

Za málo peňazí dostali veľa muziky

RedakciaAktuality12.11.2020

Prvé divadelné predstavenie, Okánikova vianočná hra Narodenie pána, zahrali žiaci hubovskej školy pod vedením učiteľa Okála 25. decembra 1909. Odvtedy sa začala písať história ochotníckeho divadla v tejto dedine, ktoré patrí medzi najstaršie na Slovensku.

Samospráva, nielen im, pripravuje koncoročný darček v podobe nového moderného ozvučenia sály kultúrneho domu.

Mikrofóny pokryjú celé javisko

Hubovčania na to získali osemtisícovú dotáciu z ministerstva kultúry, z vlastných zdrojov priložili približne štyritisíc eur. „Kúpili sme kvalitný mixážny pult, reproduktory, do podlahy javiska sme dali zásuvky na odposluch. V rohoch javiska, bližšie ku divákom, budú dva citlivé mikrofóny vysoké len približne pol metra, ktoré dokážu jasne zachytiť zvuk na vzdialenosť približne dva metre. Nebudú vadiť divákom vo výhľade na scénu,“ opisuje novinku v sále starosta Stanislav Nechaj.

Nad javiskom, v priestore kde sú reflektory, bude visieť ďalších šesť mikrofónov. K dispozícii budú mať aj prenosené bezdrôtové. Spoločne dokážu vo výbornej kvalite zachytiť zvuk z javiska a následne zabezpečiť prenos do reproduktorov.

„Tešíme sa, keď budú môcť deti zo školy vystúpiť na spoločenskej akcii, lebo každý kút javiska bude pokrytý. Deti je ťažko naučiť, aby stáli v správnej vzdialenosti od mikrofónu, takto ich bude pekne počuť kdekoľvek sa postavia. Uspokojíme najvyššie potreby v rámci dedinskej kultúry,“ hovorí starosta. Tvrdí, že montujú dômyselné a profesionálne zariadenie, ktoré potlačí frekvencie vytvárajúce spätné väzby, zvuk bude čistý.

Využili služby domáceho profesionála

Zásluhu na výbere techniky a realizácii diela má starostov zástupca Dominik Olos. Tohto profesionála živý ozvučovanie kostolov a rôznych interiérov.

„Nie sú to super profesionálne veci, ale pre nás je to veľmi dobrá technika vhodná pre naše potreby za veľmi slušné peniaze. Získali sme veľa muziky za málo peňazí,“ pokračuje starosta. Teší ho, že zariadenie nebude musieť obsluhovať špecialista zvukár. Po zaučení to zvládne aj bežný človek. Mixážny pult umožňuje zvoliť viacero režimov, divadelné vystúpenie, spev, verejný hovor a ďalšie. Mikrofóny a zariadenie sa nastavia najvhodnejšie na danú situáciu.

Ocenia to diváci, lebo zvuk bude jasný, účinkujúci sa nebudú tak namáhať, aby ich bolo počuť.

„Ešte chceme, aby si obsluhujúci mohol si sadnúť s tabletom do hľadiska a ovládať zariadenie na diaľku. Časom chceme takto ovládať aj osvetlenie,“ upresňuje Nechaj. „Namontované to už máme, teraz všetko dolaďujeme z hľadiska zvukového, jednotlivých scén a programov.“

Starosta dúfa, že novinku by mohli využiť už na Štefana, keď by sa mal už tradične predstaviť Divadelný súbor s novou hrou. „Napriek tejto ťažkej situácii spôsobenej pandémiou nacvičujú. Uvidíme, či to bude možné. Ak nie, odložíme to. Ale isté je, že naši ochotníci sa niekedy, keď to okolnosti dovolia, opäť vrátia na javisko. A vtedy určite všetci ocenia túto investíciu,“ dodáva starosta.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia