Za odpady zaplatíme viac

Za odpady zaplatíme viac

RedakciaAktuality19.12.2019

Slovenské odpadové hospodárstvo prechádza zmenami. Náklady na komunálny odpad porastú obyvateľom aj samospráve.

Poplatok sa zvýši ročne o 6 eur

Obyvatelia platia za odpad podľa počtu osôb. Kým doposiaľ to bolo denne 0,0605 eur, po novom sa suma zvýšila na 0,077 eur. V budúcom roku tak Ružomberčania odvedú samospráve 28,10 eur, čo je asi o 6 eur viac ako v tomto roku. Pri množstevnom zbere je to 0,026 eur za liter komunálneho odpadu a drobného stavebného odpadu. Za rovnakú službu si siahnu hlbšie do vrecka aj podnikatelia. Tým sa suma 0,022 eura mení na 0,028 eur za liter. Zmena sa dotkne aj študentov, ktorí už nebudú musieť predkladať doklady o štúdiu. Pracovníci si ich vyberú z príslušných portálov.

Súčasný systém neumožňuje platiť len za svoj odpad

„Napriek tomu, že navyšujeme o 27,3%, stále budeme túto činnosť dotovať,“ povedala vedúca oddelenia ekonomiky a majetku Janka Mokošová. V súčasnosti obyvatelia, ktorí vyprodukujú menej odpadu platia aj za tých, ktorí do smetných nádob odnesú viac. To by sa v budúcnosti malo zmeniť. Viceprimátor Ján Bednárik podotkol, že plánujú docieliť, aby každý zaplatil toľko, koľko vyprodukuje. To však súčasný systém zberu odpadu neumožňuje. V budúcom roku by sa malo rozhodnúť o novom poskytovateľovi komunálnych služieb, ktorý bude mať na starosti aj nakladanie s odpadom.

Ceny odpadov budú naďalej stúpať

Ako doplnil poslanec Milan Šlávka, cena za skládkovanie odpadu sa skladá z dvoch zložiek a to poplatku za uloženie na skládku a poplatku, ktorý sa odvádza do Environmentálneho fondu. Keďže ten sa bude každoročne zvyšovať, je to podľa neho veľká motivácia na to, aby triedenie odpadu prebehlo masívnejšie a rozsiahlejšie ako doteraz. Ján Bednárik pripomenul, že v rámci odpadov budú ceny stúpať. „Legislatíva je postavená tak, že ak napríklad v tomto roku budeme separovať 40-50% odpadu, cena je 7 eur za tonu. Ak budeme rovnako separovať nasledujúci rok, už bude cena o 5 eur vyššia,“ doplnil.

Náklady na likvidáciu odpadu v meste sa v budúcom roku vyšplhajú na približne 1,5 milióna. Pritom stále viac ako 200-tisíc eur použije radnica na dotáciu tejto činnosti.

© 2023 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia