Za odpaľovanie pyrotechniky hrozí pokuta do 165 eur

Za odpaľovanie pyrotechniky hrozí pokuta do 165 eur

RedakciaAktuality10.12.2019
V týchto dňoch otvárajú dvere sezónne prevádzky so zábavnou pyrotechnikou. Predaj je povolený len osobám starším ako 18 rokov. (TASR)

Všeobecne záväzné nariadenie (VZN), ktoré má prijaté väčšina miest - medzi nimi aj Ružomberok - by malo zabezpečiť pokoj v uliciach od rôznych pyrotechnických výbuchov. Väčšinou to neplatí. Ešte donedávna bolo zvykom, že ohňostroje a petardy si každý odpaľoval podľa svojich pravidiel. Samospráva sa to rozhodla regulovať a ružomberskí poslanci schválili všeobecne záväzné nariadenie, ktoré zakazuje používanie pyrotechnických výrobkov.

Pyrotechniku hádžu z áut

Aj keď je v Ružomberku používanie pyrotechniky zakázané, neznamená to, že výbuchy nepočuť. Ochrannú ruku nad VZN drží mestská polícia, avšak hliadky nemajú šancu nájsť vinníka. Aktéri boli políciou takmer nezastihnuteľní, čo množstvo z nich zneužívalo a na odpaľovanie pyrotechniky si hľadali nové spôsoby. Prevažne prišli autom, hodili petardu a rýchlo ušli alebo petardy rovno hodili z auta.

„Nedávno som venčila psa, keď niečo strašne buchlo. Pozrela som sa a tam zrazu skupina mladých, ktorá sa zabáva na tom, ako náš psík začal kňučať a utekať. Išla som s ním rýchlo dnu, pozrela som z balkóna a už boli preč,“ spomína pani Anna na svoj nepríjemný zážitok.

Pyrotechnika je povolená počas silvestrovských osláv

Mestská polícia Ružomberok upozorňuje, že v zmysle platného všeobecne záväzného nariadenia Mesta Ružomberok sa na celom území mesta zakazuje používanie pyrotechnických výrobkov. Výnimku tvorí čas na Silvestra.

„Od 31.12. 2019 od 18.00 hod. do 01.01.2020 do 03.00 hod., prípadne v čase konania mimoriadnych oslavných akcií schválených mestom Ružomberok,“ pripomína Roman Jankovič, preventista z Mestskej polície, ktorá je zároveň kontrolným orgánom VZN. „Za porušenie uvedeného zákazu môže byť v blokovom konaní uložená pokuta do výšky 33 €, v správnom konaní až do výšky 165 €,“ dodáva.

Zábavná pyrotechnika svojím pestrofarebným prevedením pridáva na atraktivite a láka aj deti. TASR

Neplnoletým je predaj zakázaný

Petardy sa často dostávajú do nesprávnych rúk. Hádžu ich aj neplnoletí, ktorým je predaj zakázaný. Nepriatelia výbušnín vidia ako jediné riešenie úplný zákaz predaja pyrotechniky. Škodí nielen ľuďom a prírode, ale strach z nej majú aj domáce zvieratá. „Je z toho neporiadok v celom meste, hlavne prvé týždne v novom roku. Škodí to prírode aj našim zvieratám, navyše z toho ideme ohluchnúť,“ posťažovala si Anna.

Páchateľov už zachytia kamery

Aj napriek tomu, že aktéri majú premyslený systém odpaľovania pyrotechniky s následným rýchlym únikom, dnes ich už dokáže zachytiť bezpečnostný kamerový systém. Nielenže ich dokáže pri čine zaznamenať, ale polícia ich vie prostredníctvom záznamu identifikovať. „Dnes zistiť niekoho pri čine je dosť náročné, lebo málokto si dovolí hodiť petardu pred policajtom, ale podarilo sa nám zopár aktérov chytiť. Využívame k tomu aj kamerový systém, ktorý mestská polícia za posledné roky dosť rozšírila. Dnes sa naozaj predávajú petardy, ktoré majú veľmi veľkú razanciu výbuchu a starí ľudia pri tom veľmi trpia,“ povedal pre RTVS Ivan Stromko, náčelník Mestskej polície v Ružomberku.

Pokuty hrozia aj v susedných mestách

Obmedzenia pri používaní pyrotechniky sa netýkajú len Ružomberka, ale sú aj v ďalších mestách. Podmienky s následným zákazom odpaľovanie pyrotechniky sú aj Martine, v Liptovskom Mikuláši, v Žiline, ale aj v Dolnom Kubíne. Predtým, ako sa rozhodnete hodiť petardu, myslite nielen na VZN, ale aj na to, kde sa nachádzate. Všade by ste mali rešpektovať pravidlo, že v okolí nemocníc, domovov seniorov a ďalších sociálnych či zdravotníckych zariadení, je odpaľovaniu pyrotechniky absolútne neprípustné.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia