Za ovčiarskymi a pastierskymi tradíciami do Pribyliny

Za ovčiarskymi a pastierskymi tradíciami do Pribyliny

RedakciaAktuality19.5.2022

Liptovské múzeum na 22. mája chystá Ovčiarsku nedeľu v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. Programová akcia je venovaná prezentácii ovčiarskej a pastierskej kultúry i ukážkam tradičných techník, ktoré boli používané pri výrobe hudobných nástrojov a pastierskeho riadu.

Ide o podujatie, s vyše dvadsaťročnou históriou, ktoré sa stalo už neoddeliteľnou súčasťou našej ponuky. Kvôli pandémii v roku 2020 bola vynútená pauza. Vlani sme, so zreteľom na viaceré opatrenia, obnovili kontinuitu v redukovanej forme pod názvom Ovčiarstvo v Liptove. Nebola to síce taká paráda, ako predtým, ale aspoň takýmto spôsobom sme návštevníkom priblížili túto tému,“ rozhovorila sa pre náš portál programová manažérka Liptovského múzea Martina Mäsiarová.

Originálna Ovčiarska nedeľa píše svoje kapitoly s jasným poslaním. „Ide o pripomenutie si našej ovčiarskej kultúry a zvykov, ktoré sú spojené s týmto fenoménom. Pastierstvo sa na území Slovenska rozvinulo do úžasnej formy a zasiahlo všetky zložky života človeka – prácu, kultúru, takisto sa odrazilo vo folklóre, či v ľudových tradíciách,“ pripojila M. Mäsiarová.

V Pribyline verejnosť uvidí ako sa vyrábala pastierska čierna košeľa, či rôzne výrobky z ovčieho mlieka. Do života bude uvedená nová publikácia Západné Tatry – veľká kniha o Tatrách Oravy a Liptova, dielo kolektívu autorov, ktoré vydal Žilinský samosprávny kraj.

O dobrú náladu sa piesňami zo slovenských vŕškov a dolín budú starať folklórny súbor Priechoďan z Priechodu, folklórna skupina Kriváň z Východnej, detský folklórny súbor Cindruška z Liptovského Hrádku i sólisti.

Spomenúť treba tiež sprievodné akcie – 28. Európsku výstavu Slovenských čuvačov, súťaže vo varení halušiek a v kvalite výrobkov zo stopercentného ovčieho mlieka, školu hry s píšťalkou, či výstavu a predaj rôznych výrobkov.

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia