Za zhodenie hniezda hrozí pokuta až do výšky 10-tisíc eur

Za zhodenie hniezda hrozí pokuta až do výšky 10-tisíc eur

RedakciaAktuality15.6.2020

Všetky druhy voľne žijúcich vtákov v Európskej únii sa považujú za chránené živočíchy. Je preto zakázané odstraňovať, alebo ničiť ich hniezda. Ide o priestupok, za ktorý možno uložiť pokutu až do výšky takmer 10-tisíc eur (9958,17 eur - ak ide o fyzickú osobu) alebo takmer 33 200 eur (33 193,91 eur - ak ide o právnickú osobu). Informáciu pre náš portál potvrdil Slavomír Held z odboru komunikácie ministerstva životného prostredia. Ako ďalej doplnil, každý prípad sa posudzuje individuálne.

Ak boli občania svedkom takéhoto konania, tak sa môžu obrátiť priamo na políciu, ktorá prípad vyhodnotí. Zasiahnuť môže aj Slovenská inšpekcia životného prostredia, ktorá vie zmobilizovať orgány činné v trestnom konaní a tie rozhodnú, či je daný prípad trestným činom,“ podotkol Held.

Lastovička domová alebo belorítka obyčajná, sú viazané na ľudské obydlia a ich hniezdenie na budovách môže obyvateľov obťažovať. Na zabránenie ich hniezdenia odporúčajú odborníci využiť niektoré z tzv. odpudzovačov v podobe zavesených CD alebo nastrihaného alobalu, nalepeného na určené miesto. „Na trhu sú dostupné taktiež rôzne spreje, ktorých pach chráneným živočíchom prekáža a na zahniezdenie si zvolia inú lokalitu. Najhoršie by bolo ničiť hniezda,“ dáva do pozornosti Slavomír Held.

Hoci je zhadzovanie hniezd zakázané, podľa Miroslava Gejdoša zo Štátnej ochrany prírody po vyhniezdení je strhnutie povolené. Do tej doby musí majiteľ nechcených „nájomníkov“ akceptovať. „Našťastie sa málokedy v okrese stretávame so zhadzovaním hniezd, skôr vo väčšine prípadov nás volajú aby sme vypadnutým mláďatám pomohli a vložili ich späť,“ konštatoval pre Žijem v Ružomberku Gejdoš.

Za posledných šesť rokov došlo na Slovensku k úbytku lastovičiek a belorítok. Zo štatistík Štátnej ochrany prírody vyplýva, že došlo k poklesu o 25 000 párov lastovičiek a 100 000 párov belorítok. K úbytku došlo hlavne v dôsledku zatepľovania a rekonštrukcií domov.


© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia