Začal sa UNIUM 2024 na ružomberskej univerzite

Začal sa UNIUM 2024 na ružomberskej univerzite

Ján SvrčekAktuality22.4.2024

Dnes (22. apríla) dopoludnia na Katolíckej univerzite (KU) v Ružomberku, v jej knižnici, na Modrom podlaží, bol oficiálne otvorený 4. ročník medzinárodného multižánrového festivalu s názvom Akademický Ružomberok UNIUM 2024. Hneď na to sa v tých istých priestoroch začalo literárne kupé s názvom Z literatúry pre deti a mládež, ktoré moderovala Silvia Kaščáková z hostiteľskej Pedagogickej fakulty.

Poslaním nášho festivalu je pestovať kultúru a umenie. Zušľachťovať človeka, ako takého. Ak sa nebudeme snažiť rozvíjať kultúru, tak čo budeme tu mať, nenávisť, či nevraživosť? Cieľom tohto projektu je tiež zbližovať ľudí,“ uviedol rektor KU Jaroslav Demko a priblížil nám i zrod celého formátu, ktorý píše štvrtý diel: „Pri všetkej skromnosti, musím prezradiť, že tak trochu to vyšlo z mojej hlavy. Dlhé roky, už dávno predtým ako som sa stal rektorom na Katolíckej univerzite, sa pohybujem v akademickom prostredí. Vnímal som, že významné vysoké školy na Slovenku sa vydali aj takýmto smerom. Tak si človek povedal, že či sme horší, prečo by sme sa tiež niečo podobné, no zároveň vlastné, nepripravili. My sme sa neorientovali na folklór alebo divadlo, no na oblasti, ktoré sú typické pre našu univerzitu, pre naše odbory.“

Celý program je rozdelený do štyroch dní a „beží“ v jednotlivých sekciách. Jedna, ktorá potrvá od dnes až do štvrtka, patrí literatúre, diskusiám a stretnutiam so spisovateľmi. A tiež so zaujímavým hudobným sprievodom. Žurnalistika má zase vyhradený celý štvrtok, pričom okrem seminárov, budú aj vyhlásené výsledky súťaže stredoškolákov v mediálne tvorbe – MEDART. Uskutoční sa tiež medzinárodná hudobno – spevácka súťaž, ktorú koordinuje katedra hudby. Súčasťou bohatej ponuky sú takisto diskusie s talianskymi spisovateľmi a zástupcami talianskej kultúry. Programovú mozaiku ešte dopĺňajú rôzne workshopy, špeciálne pre študentov domácej univerzity.

Foto: autor

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia