Začali sa textilné workshopy v Rozete

Začali sa textilné workshopy v Rozete

RedakciaAktuality30.7.2022

V Ružomberku, ktorý bol viac než stodesať rokov nerozlučne spätý s textilnou výrobou (základy fabriky tu v roku 1894 položil Rakúšan Isidor Mautner), tento štvrtok (28. júla) zaujímavý projekt pod názvom TEXT-IL rozbehla v centre dolného Liptova žijúca Marta Bošelová. Akademická maliarka a textilná výtvarníčka, ktorá pôsobila aj na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a na Katolíckej univerzite v Ružomberku, v Galérii Rozeta (v budove Spinn Clinic) organizuje každý štvrtok (do 25. augusta 2022) textilné workshopy pre všetky vekové generácie, od detí až po tých skôr narodených. Záujemcovia si vždy môžu vybrať buď dopoludňajší termín (od 9:30 do 11:30 hod.), alebo čas vyhradený poobede (od 15:30 do 17:30 hod.).

Aké pohnútky vás viedli k tomuto kroku? - spýtali sme sa na úvod známej umelkyne.

„Je to začiatok novej galérie. Takto Rozetu chceme dostať do povedomia ľudí, ešte skôr, než bude oficiálne otvorená. Do galérií patria aj rôzne výtvarné aktivity.“

Čo sa skrýva za záhlavím TEXT-IL?

„Obsah projektu je tak koncipovaný, aby bol prístupný pre širokú verejnosť. Ide tiež o to, aby si ľudia všimli, že tu niečo také existuje. Všetko je len o textile. Pripravila som cyklus piatich workshopov, ktoré majú svoju náväznosť, avšak nemusia prísť vždy len tí istí ľudia. Každý deň sú dve rovnaké ponuky, aby si záujemcovia mohli vybrať tú, ktorá im časovo vyhovuje. S ďalším cyklom s rovnakou tématikou rátam v jeseni.“

Keď váš hosť otvorí dvere, čo ho čaká?

„Určite aj prekvapenie. Veď tak to aj vo štvrtok vyzeralo. Všetci, deti i dospeláci, tu začínajú poznávať textil ako taký. Majú pripravený materiál i ďalšie veci, aby hneď mohli začať vnikať do tohto remesla. Prvý deň bol o úplných základoch. Odvíjal sa od toho, ako vznikajú nitky, šnúrky. Ďalej prejdeme k základným technikám. Nech ľudia vedia, ako vzniklo to, čo nosia na sebe.“

To znamená, že ich vtiahnete i do tajom pradiarenstva, či tkáčstva?

„Ja tieto stupne ovládam, ale našim klientom sa snažím všetko priblížiť tým najjednoduchším spôsobom, oni potrebujú pochopiť podstatu. Vždy začíname deštrukciou. Predvčerom sme rozoberali nejaké priadze, človek sa tak dostal až po vlákno. Takto dostal spätnú väzbu, ako vzniká. Najprv išlo skôr o zoznámenie sa s textilom a prešli sme aj na jednu z najstarších techník pletenie na piatich prstoch, čo dokážu zvládnuť i šesťročné deti,

Takže vy ste práve v textile najviac doma?

„Som akademická maliarka, zároveň textiláčka. Na Vysokej umeleckopriemyselnej škole v Prahe, som si v tomto odbore prešla takmer všetkým. Nie však do bodky, pretože niektoré veci sú naozaj špecifické. Textil treba chápať, nie je to žiadna ´sranda´, no zároveň ňou aj je. Takisto tu možno hovoriť o terapii.“

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia