Arktické počasie, ktoré sme mali v regióne dolného Liptova v uplynulej dekáde, potrápilo aj zvieratá. Mali problém si nájsť potravu, mnohé boli značne vyčerpané. Za záchranu svojho života môže ďakovať človeku myšiak lesný, ktorého našla a zachránila v sobotu 11. februára pani pri Hrboltovej. „Tento jedinec bol totálne vyčerpaný, vyhladovaný a dehydrovaný, neschopný akéhokoľvek odporu, takže bez pomoci, by už ďalší deň neprežil. Momentálne postupne dopĺňame tekutiny a v malom množstve podávame aj potravu,“ informovali o deň neskôr pracovníci Záchrannej stanice pre zranené živočíchy v Zázrivej.
Podľa ochranárov, ak sa nevyskytnú žiadne komplikácie, mohol by sa čoskoro postaviť na vlastné nohy. Pracovníci Záchrannej stanice (ZS) a Ekocentrum Zázrivá prosia milovníkov prírody, ak pri svojich potulkách nájdu poranené alebo vysilené zviera, aby ich kontaktovali na telefónnom čísle: +421 903 504 470. Poradia im ako majú postupovať.
Pomoc zraneným zvieratám
ZS v Zázrivej je určená na záchranu poranených, chorých alebo inak poškodených voľne žijúcich živočíchov a opustených mláďat. Zaoberajú sa ich liečením, rehabilitáciou, prípravou na vypúšťanie a vlastným návratom vyliečených jedincov do prírody.
ZS pre voľne žijúce živočíchy funguje v Zázrivej už od roku 2001, má teda bohaté skúsenosti s rehabilitáciami rôznych druhov. Doteraz do stanice prijali vyše 400 živočíchov najrozmanitejších druhov.
Najčastejšími druhmi sú: orol skalný, myšiak lesný a sokol myšiar. Tieto tri druhy tvoria zhruba 1/3 všetkých pacientov. V dlhodobom priemere sa darí vrátiť do prírody viac ako polovicu z prijatých živočíchov.
Význam a funkcia stanice
ZS v Zázrivej je zariadenie, ktoré slúži na záchranu ranených, slabých alebo inak indisponovaných živočíchov, najmä vtákov, z celého Slovenska, najmä stredného a severného. Ošetrovanie a starostlivosť o tieto živočíchy si vyžaduje náležitú pozornosť, skúsenosti, ale aj vybavenie. Živočích je po prijatí do stanice vyšetrený, v prípade operačného zákroku operovaný, a je umiestnený podľa okolností do samostatnej voliéry, alebo ak okolnosti dovolia spoločne s iným živočíchom vhodného druhu.
ZS plní okrem primárnej funkcie záchrany živočíchov aj funkciu ekocentra, miesta, kde sa návštevníci majú možnosť dozvedieť veľa o záchrane živočíchov ale aj o ochrane prírody všeobecne. Povedomie verejnosti o potrebe záchrany živočíchov zvyšuje šance, že nájdené živočíchy budú odovzdané do starostlivosti do Záchrannej stanice, kde budú ošetrené a po vyliečení sa vrátia späť do voľnej prírody.
Tibor Šuľa
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia