Zachraňovali dezorientované ženy aj bustu Scotusa Viatora

Zachraňovali dezorientované ženy aj bustu Scotusa Viatora

RedakciaAktuality8.9.2021

Príslušník mestskej polície si v nedeľu 29. augusta po dvadsiatej druhej hodine všimol na Námestí Andreja Hlinku muža, ktorý niečo kotúľa. Po priblížení zistil, že manipuluje s bustou Scotusa Viatora.

Okoloidúci zadržali agresívneho muža

Páchateľ bustu odlomil na rohu priečelia budovy mestského úradu, kde ostali trčať iba roxory, ktoré ju držali. Na miesto okamžite smerovala hliadka. Ihneď potom mestským policajtom zatelefonoval muž, ktorý im oznámil, že niekto poškodil bustu umiestnenú na budove mestského úradu.

„Okoloidúci neboli ľahostajní a zostali na mieste až do príchodu hliadky. Dokonca zabránili podozrivému mužovi v ďalšej manipulácii a poškodzovaní busty. S takýmto prejavom občianskej odvahy sa často mestská polícia nestretáva, hlavne po tom, čo sa mladý muž vyzliekol do pol pása a bolo zrejmé, že je agresívny,“ povedal Jankovič.

Hliadka zistila, že ide 25-ročného Ružomberčana zjavne pod vplyvom nejakej návykovej látky, hoci alkohol z jeho dychu nebolo cítiť. Poškodil a hanobil historickú kultúrnu pamiatku. Keďže bol podozrivý z trestného činu výtržníctva, prípad prevzala štátna polícia.

Ženy nevedeli, kde sú

V sobotu 28. augusta zatelefonoval na tiesňovú linku 159 mestskej polície vodič autobusu. pretože v autobuse už dve hodiny vozil staršia pani. Na otázky, kam cestuje, neodpovedala a z autobusu odmietala vystúpiť. Hliadka zistila, že pani je dezorientovaná, preto ju zobrala do služobného vozidla. Nemala nijaký doklad totožnosti, ale hliadka po chvíli zistila, ako sa 74-ročná žena volá a kde býva.

„V mieste trvalého bydliska nikto nebol, žena nemala kľúče od bytu. Susedia však potvrdili jej totožnosť. Nakoniec sa podarilo kontaktovať príbuzných, ktorí si pani prevzali,“ uviedol preventista mestskej polície Roman Jankovič.

Na základe telefonického oznámenia preverovala mestská polícia podobný prípad aj hodinu po polnoci prvú septembrovú noc. Na ulici Bystrická cesta sa pohybovala staršia dezorientovaná pani oblečená v pyžame, na ktorom mala župan. Hliadka ju posadila do služobného vozidla, pretože husto pršalo a pani bola celá premočená, navyše nočné teploty boli dosť nízke.

„Člen hliadky si spomenul, že pred časom túto pani našiel v podobnom stave, keď sa v noci prechádzala po pešej zóne. Vďaka tomu sa podarilo zistiť jej totožnosť. Išlo o 83-ročnú Ružomberčanku, ktorá však v okolí nemala nijakých príbuzných. Hliadka ju odviezla do miesta trvalého bydliska. Našťastie náhradné kľúče od bytu mala zmätená pani u susedky, ktorá sa v tú noc o ňu postarala,“ opísal Jankovič druhý prípad.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia