Meteor, ľudovo nazývaný aj padajúca hviezda, je svetelný jav, ktorý vyvoláva prelet telesa našou atmosférou. Zvyčajne sa toto teleso pri prelete vyparí a nedopadne na zemský povrch. „V prípade, že je frekvencia meteorov vysoká a vylietavajú z jedného miesta na oblohe, hovoríme o meteorickom roji. Jedná sa o drobné čiastočky materiálu uvoľnené z kométy, prípadne asteroidu, ktoré ostávajú na obežnej dráhe okolo Slnka, aj keď je materské teleso už vo vzdialenejších oblastiach slnečnej sústavy,“ vysvetľuje Eva Neubauerová z Krajskej hvezdárne v Žiline . Tento jav sa opakuje každý rok a podľa súhvezdia, v ktorom sa nachádza, je odvodené pomenovanie roja. Perzeidy najlepšie uvidíte v priamo v zenite, takže kolmo nad hlavou a za bezmesačnej noci v prostredí bez umelého osvetlenia. Preto si na sledovanie padajúcich hviezd vyberte pokojné miesto, kde vás nebude rušiť pouličné osvetlenie a sledujte ich ležmo. Pri výdatnejších meteorických rojoch môžete vidieť aj desiatky padajúcich hviezd za hodinu.
Maximum hviezd spadne 13. augusta
Perzeidy sú najznámejším meteorickým rojom. Prvé zmienky o roji sú 2000 rokov staré a dnes sú často označované ako „Slzy Svätého Vavrinca“.
„Perzeidy sú aktívne od 17. júla do 27. augusta s maximom 12.-13. augusta a ich materským telesom je kométa 109P/Temple-Tuttle s periódou obehu 133 rokov,“ prezrádza odborníčka zo žilinskej hvezdárne.
Podľa predpovede Medzinárodnej meteorickej organizácie nastane tento rok maximum 13. augusta o 2:00 UT (UT je čas odvodený od astronomických pozorovaní vzťahujúci sa na nultý poludník – pozn. red.). V tomto čase uvidíme za ideálnych podmienok až 110 meteorov za hodinu. „Súhvezdie Perzeus je u nás po západe Slnka len nízko nad obzorom a do blízkosti zenitu sa dostane až pred svitaním. Navyše nám tento rok pozorovanie pokazí Mesiac, ktorý bude necelé 3 dni pred splnom, takže bude presvetľovať oblohu. Preto uvidíme iba tie najjasnejšie z nich, ale práve Perzeidy sú takými jasnými typické,“ dodáva Eva Neubauerová.
Vyberte si správne miesto na pozorovanie
Na pozorovanie nebeského divadla netreba skoro žiadne vybavenie. Stačí vhodné miesto, deka na ktorú si ľahnete a jasná obloha. Ak bude zamračené, neuvidíte nič. Aby ste ich mohli vidieť čo najviac, hľadajte miesto, ktoré nebude priamo osvetľovať pouličné osvetlenie ani svetlá okolo idúcich áut. Aj vaše oči si budú musieť privyknúť na tmu, čo môže trvať aj 45 minút, takže sa vyvarujte nakúkania do telefónu a v prípade potreby si svieťte červeným svetlom. Meteory síce vyletujú z radiantu, ale odtiaľ sa rozletia po celej oblohe, takže si zvoľte miesto s dobrým výhľadom na všetky strany. A určite sa poriadne oblečte, augustové noci sú už pomerne chladné. Radí Eva Neubauerová z Krajskej hvezdárne v Žiline, ktorá sa narodila v Ružomberku a odporúča zájsť mimo mesta smerom na Ludrovú alebo Štiavnicu, prípadne vyjsť na Kalváriu.
Neobmedzujte sa na predpoveď
Aj napriek tomu, že tohtoročné maximum má nastať v utorok nadránom 13. augusta o 4:00, je to len predpoveď a podľa odborníčky by sme sa ňou nemali obmedzovať. Je možné, že zvýšený počet meteorov bude padať aj pár nocí pred a aj po maxime. V sobotu 10. augusta zapadne Mesiac už nadránom 00:46 a v nedeľu 11. augusta o 01:26, to sú presne tie chvíle, kedy máte možnosť uvidieť tancujúce nebo plné padajúcich hviezd, preto si so sebou nezabudnite okrem deky pribaliť aj kopu želaní.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia