Začína obdobie chrípky a ďalších ochorení. Ako sa im vyhnúť?

Začína obdobie chrípky a ďalších ochorení. Ako sa im vyhnúť?

RedakciaAktuality19.11.2018

Aj keď podľa údajov z posledných týždňov chorobnosť v Žilinskom kraji klesla, doktorka Slávka Zakuťanská z Ústrednej vojenskej nemocnice v Ružomberku upozornila na ochorenia, ktoré prichádzajú v tomto období. Podľa nej sa vo väčšej miere začínajú vyskytovať akútne respiračné ochorenia, ktoré najčastejšie spôsobujú tzv. rhinovírusy a adenovírusy. Čo sa týka vírusov chrípky, tie sa môžu zatiaľ objavovať iba ojedinele.

Proti akútnym respiračným ochoreniam sa dá bojovať

Podľa slov doktorky Zakuťanskej nás pred týmito ochoreniami môže ochrániť včasná prevencia. „Proti akútnym respiračným ochoreniam môžeme bojovať napríklad otužovaním, ale aj pravidelnou konzumáciou ovocia a zeleniny, čím si udržíme imunitu. Keďže tieto ochorenia sa šíria predovšetkým vzduchom, ideálne je vyhýbať sa stretávaniu s chorými ľuďmi.“ Ako ďalej uviedla, rovnakým spôsobom sa dá bojovať aj proti chrípke. Okrem prijímania dostatku vitamínov by sme mali dbať aj na zvýšenú hygienu a čo najčastejšie si umývať ruky. Keď už chrípková epidémia vypukne, mali by sme sa vyhýbať prostrediu, kde je veľa ľudí.

Pred chrípkou by malo ochrániť aj očkovanie

V prvých mesiacoch kalendárneho roka ako je február a marec sa môžeme najčastejšie stretnúť s výskytom chrípkových ochorení. Prvé vírusy chrípky sa však objavujú už v decembri. Podľa odporúčania Zakuťanskej je práve teraz najvhodnejšie obdobie na očkovanie proti chrípke. Práve to považuje za najdôležitejšie preventívne opatrenie k vytvoreniu dostatočného množstva protilátok.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia