Začínajú platiť nové výnimky zo zákazu vychádzania

Začínajú platiť nové výnimky zo zákazu vychádzania

RedakciaAktuality31.3.2021

Vláda na dnešnom rokovaní schválila dve nové výnimky zo zákazu vychádzania. Prvá bude platiť na cestu na účel individuálnej duchovnej starostlivosti a cestu späť.

Druhá sa týka držiteľov poľovného lístka za účelom plnenia opatrení proti šíreniu afrického moru ošípaných a na cestu späť. Poľovníci poukazovali na to, že nemôžu regulovať stav diviačej zvery, ktorú mor prenáša, pre veriacich je Veľká noc najväčším cirkevným sviatkom

Obidve skupiny však budú musieť dodržiavať protiepidemiologické opatrenia stanovené vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR.

Novinkou je aj predĺženie platnosti negatívneho antigénového testu alebo RT-PCR testu. Výsledkom z obdobia od 1. do 4. apríla sa bude môcť verejnosť preukázať až do 11. apríla, a to i tam, kde sa vyžaduje negatívny výsledok testov nie starších ako sedem dní.

Okres Ružomberok, ktorý je v regionálnom kovidovom automate stále v čiernej farbe, sa od 5. apríla prefarbí na bordovo, čo znamená III. stupeň varovania. Situácia v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku je stabilizovaná. Zo 140 reprofilizovaných lôžok má obsadených 72, z toho 13 pacientov využíva umelú pľúcnu ventiláciu, voľné sú dve, a 11 má podporu dýchania pomocou High Flow. Za mesiac marec zaznamenali 31 úmrtí čo vychádza priemerne jedna obeť koronavírusu denne.

Pozor, celé Slovensko je v celoštátnom kovid automate stále čierne.

Podmienky pohybu mimo domova v bordovom okrese:

- Platí zákaz vychádzania s výnimkami. Pohyb je povolený s cieľom naplnenia základných potrieb.

- Pobyt v prírode vrátane individuálneho športu v rámci okresu je povolený bez testu a len od 5.00 h do 20.00 h. V čiernom okrese ste potrebovali negatívny test nie starší ako 7 dní.

- Cesta do práce je povolená iba ak osoba nemôže pracovať z domu. Na cestu do práce je potrebné potvrdenie zamestnávateľa a negatívny test, ktorý nie je starší ako 7 dní (platí výnimka spomínaná vyššie.)

Negatívny test nepotrebujú:

- osoby s dokladom o prekonaní COVID-19 nie starším ako 3 mesiace

osoby zaočkované 2. dávkou vakcíny proti COVID-19 ak od tohto očkovania uplynulo aspoň 14 dní

- osoby, ktorých zdravotný stav alebo zdravotná kontraindikácia neumožňuje vykonanie testu na COVID-19

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia