Zamestnanci Mondi SCP pomohli ľuďom v núdzi

Zamestnanci Mondi SCP pomohli ľuďom v núdzi

RedakciaAktuality9.12.2020

Zamestnanci priniesli suché trvanlivé potraviny, niektorí prispeli finančne a organizátori za peniaze nakúpili ďalšie potraviny. Následne ich odovzdali zástupcovi mestskej potravinovej banky Slniečko, kde ju prerozdelia tým, ktorí to najviac potrebujú.

Potrebujú hlavne trvanlivé potraviny

„Sme veľmi radi, že aj napriek náročnému obdobiu, ktoré všetci prežívame, sme mohli pomôcť aj tento rok. Ďakujeme všetkým našim zamestnancom, ktorí sa zapojili a pomohli tak jednotlivcom aj rodinám z nášho regiónu. Je to od nich pekné gesto. Veríme, že aj vďaka nám budú mať niektorí ľudia o čosi krajšie Vianoce,“ povedala hovorkyňa Mondi SCP Martina Piláriková.

Rozdelenie potravín má na starosti Pavol Chriščanovský, ktorého pracovnou náplňou je aj starostlivosť o výdajňu potravín na Madačovej ulici. V mestskom systéme podpory je registrovaných približne 70 jednotlivcov a rodín v sociálnej núdzi, invalidov, dôchodcov.

„Každému darcovi patrí veľké poďakovanie. Pre prijímateľov to veľa znamená. Nemajú kuchyne vybavené na zložitú prípravu jedla, preto sú pre nich vhodné trvanlivé potraviny, múka, cukor, olej, mlieko, ryža, cestoviny, konzervy mäsové aj rybacie, veľmi obľúbené sú sáčkové polievky. Vhodné sú aj produkty drogérie. Čerstvé ovocie a zeleninu dostávam denne z Tesca, rovnako dostávame aj pečivo a chlieb. Popri čerstvých potravinách im postupne pridávam práve trvanlivé.“

Nesmú mať dlh voči mestu

Poberatelia tohto druhu pomoci si po ňu chodia osobne do výdajne potravín. Nárok však nezíska automaticky každý, kto je v hmotnej núdzi.

„Musia preukázať, že ich príjem je naozaj veľmi nízky, ale zároveň nesmú mať dlhy voči mestu, ale môžu mať na ne splátkový kalendár. Ak splnia podmienky, za jednorazový poplatok päť eur dostanú evidenčnú kartičku, na základe ktorej im pomoc poskytneme,“ povedal Chriščanovský.

Ak ostane prebytok čerstvej zeleniny, ovocia alebo potravín, poskytnú ich aj obyvateľom útulku pre občanov bez prístrešia na ulici S. Viatora. „Treťou skupinou sú rodiny vybraté terénnymi sociálnymi pracovníkmi, ktoré sa v núdzi ocitli jednorazovo a nie sú pravidelnými odberateľmi z výdajne potravín.“

Upresnil, že od darcov neberie potraviny domácej výroby, lebo nemôže zaručiť zdravotnú nezávadnosť. Preberá len trvanlivé potraviny, u ktorých je jasný pôvod a záruka. V predvianočnom období je podľa neho potravinových zbierok síce dosť, ale vzhľadom na dlhšiu trvanlivosť je dostatok času rozdať ich postupne počas roka. „Možno by bolo vhodné, robiť takéto zbierky aj v inom období, napríklad pred Veľkou nocou, či pred začiatkom školského roku, kedy majú rodiny vyššie výdavky súvisiace s nástupom detí do škôl. Aj vtedy je takýto druh pomoci veľmi vítaný.“

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia