Od začiatku decembra do konca marca sú na Kľačne v platnosti dopravné značky obmedzujúce parkovanie v stredu a vo štvrtok kvôli zimnej údržbe miestnych komunikácií. Obmedzenie sa týka celého sídliska.
Veľký sypač neprejde
„V spodnej časti ulice Klačno spájajúcej mesto s Černovou je zakázané parkovanie v stredu, na ostatných uliciach je to vo štvrtok, striedavo jedna časť sídliska v párny, druhá časť v nepárny týždeň a to v čase od 08:00 hod. do 10:00 hod. Upozorňujeme preto vodičov, aby parkovali v zmysle platného dopraného značenia,“ povedal mestský policajt Roman Jankovič.
Radoslav Brček z technických služieb, ktorý má na starosti zimnú údržbu ciest a chodníkov v meste, opísal doterajšie skúsenosti. „Predchádzajúcu zimu toto nariadenie rešpektovali, problém sú bočné cesty, všetky bývajú upchaté. S veľkým sypačom tam neprejdeme. Nebudeme riskovať poškodenie zaparkovaného vozidla, aj keď stojí tam, kde je to zakázané.“
Dodal, že v čase núdze môže cestu odhrnúť aj malé auto určené na chodníky, no to nie je jeho priorita, najskôr sa musí postarať o chodcov.
Aj hasiči majú problémy
Na ďalší problém s parkovaním na sídlisku Klačno upozornili mestskú políciu hasiči, s ktorými spolupracovali pri nedávnom otváraní bytov. Našli v nich dvoch mŕtvych. Ku vchodom sa s menším autom dostali s problémami.
V prípade požiaru bytoviek by sa kvôli zle parkujúcim vozidlám s výškovou technikou určite nedostali. Takýto problém je takmer na všetkých sídliskách, avšak na Klačne a v Baničnom je o to vypuklejší, že niektoré ulice sú v kopci a zle parkujúce sa vozidlá nie je možné obísť. „Pokiaľ by chceli vysunúť rebrík, potrebujeme z každej strany dva metre pre opory a pevný podklad. Nie je možné ju využiť z trávnatej plochy. Neprejdeme ani s cisternami. Autá odstavujeme na križovatke a ku miestu požiaru ťaháme hadice. To predlžuje čas zásahu, ale pri požiari a evakuácii rozhodujú sekundy,“ upozornil riaditeľ ružomberských hasičov Slavko Hreha.
Hasiči mali pláne v tomto období urobiť cvičenie v spolupráci s mestskou políciou a televíziou, pri ktorom by sa dokázalo a ľuďom následne ukázalo, ako zle autá stoja. „Aby to mestskí poslanci začali konečne riešiť. Zatiaľ sa im do toho nechce. Mali by napríklad určiť záchytné parkoviská,“ dodal Hreha.
Vodičom hrozia pokuty
Sídlisko je obytná zóna, platia tam osobitné pravidlá parkovania. Autá by mali stáť len na miestach vyznačených dopravným značením, státie mimo nich je zakázané. V každej ulici stoja aj popri krajnici, čo nie je dovolené, ak na vozovke nie sú miesta vyznačené
Na riešenie vyzýva mestských poslancov aj Roman Jankovič. „Sme si vedomí, že parkovacích miest je málo. Vieme o rodine, v ktorej mali auto všetci štyria dospelí a ešte aj jedno služobné. Navrhovali sme už zavedenie rezidentského státia, jedno miesto na byt a zostávajúce voľné miesta napríklad prenajať po verejnej dražbe. Aby mesto získalo peniaze, ktoré môže využiť na zlepšenie dopravy. Oveľa menšie mestá majú zavedené rezidentské státie. Je to nepopulárne riešenie, ale majú ho. Ružomberok stále váha.“
Kvôli týmto problémom, sa mestskí policajti v najbližšom období zamerajú na vodičov, ktorí svojimi vozidlami ohrozujú príjazd záchranných zložiek ku bytovkám a sťažujú zimnú údržbu. Vinník môže dostať na mieste blokovú pokutu 50 eur.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia