Zatekajúcu strechu na Liptovskom múzeu obnovia z eurofondov

Zatekajúcu strechu na Liptovskom múzeu obnovia z eurofondov

RedakciaAktuality2.5.2024

Pretekajúcu strechu na budove Liptovského múzea v Ružomberku dá Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) obnoviť z eurofondov. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Eva Lacová.

Podotkla, že rekonštrukciu a obnovu budovy zabezpečia z programu cezhraničnej spolupráce v hodnote 1,8 milióna eur. Presný termín spustenia prác zatiaľ nekonkretizovala.

Budovu postavili v rokoch 1935 až 1937 a mnohé priestory zostali po desaťročia v nezmenenom stave, s pôvodným mobiliárom. "Rekonštrukciou prejde strecha, ktorá je na tom momentálne najhoršie. Súčasťou projektu je tiež modernizácia interiérov múzea, vytvorenie novej smart expozície o prírode Liptova, workshopy a tvorivé dielne," objasnila predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Múzeum roky z vlastných zdrojov pristupovalo k rôznym spôsobom riešení zatekajúcej strechy. Išlo najmä o opravy strešných zvodov, inštalovanie vyhrievacích káblov do zvodových rúr či lokálne opravy tmelením. Zamestnanci tiež robia pravidelné obhliadky priestorov a snažia sa zamedziť škodám. V polovici decembra museli presťahovať zbierkové predmety a zatvoriť dve expozície na hornom poschodí.

(tasr)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia