Prvá písomná zmienka o Turíku je zapísaná v listine Liptovský register z roku 1391, keď Imrich Bubek, župan Liptova a sudca kráľovskej kúrie, overoval a skúmal vierohodnosť listín zemepánov o ich majetkovej držbe. Obec nesie názov podľa miestneho potoka Turík. „Podľa koho, alebo čoho sa potok v doline už predtým menoval Tura, nevieme pravdivo doložiť,“ začal svoje rozprávanie starosta, Vladimír Hatiar.
V druhej najmenšej obci ružomberského okresu žije aktuálne 258 obyvateľov. V Turíku sa nenachádza škola ani škôlka, deti dochádzajú do najbližších obcí. Dedinu poznajú domáci aj cez legendu o pustovníkovi, ktorý žil v jaskyni za dedinou. Známa je ale aj kvôli lyžiarskemu vleku bez umelého zasnežovania. Podľa starostu sú obyvatelia milí a priateľskí a radi priložia ruku k dielu. „Hlavne je tu pokoj a ticho,“ dáva do pozornosti prvý muž obce.
Vladimír Hatiar pôsobí vo funkcii starostu prvé volebné obdobie. Rok 2019 hodnotí ako náročný, no zároveň poučný. „Úrad som prevzal bez ekonómky, upratovačky, údržbára, kontrolórky, audítora. Všetci odišli so starým starostom. Rozpočet na rok 2019 nebol schválený. Bol to ťažký začiatok,“ spomína starosta.
Za pochodu sa spoločne s ekonómkou učili nové veci, ktoré postupnými krokmi prinášali reálne výsledky. „Úprimne sa teším, že sa nám projekt "Cesta do kratín" v hodnote 52-tisíc eur podaril dotiahnuť do úspešného konca. V prípade omeškania hrozilo obci splácanie z vlastných prostriedkov,“ zdôraznil Hatiar.
Starosta Hatiar, pôvodne rodák z Liskovej pokračuje v debate o obci. Turík vníma ako pokojnú dedinu s veľmi dobrou komunitou, ktorá sa už len tak nevidí. Preto tu rastie záujem o bývanie a mladí sa za posledný rok do obce vracajú.
Turíčanom momentálne robí najväčšie starosti rozšírenie obecného vodovodu, nakoľko ten v spodnej časti dediny je vedený nedostatočným prietokom. „Práve v tejto časti je najväčšia perspektíva rozširovania obce. Otvorila sa nám tam možnosť predaja stavebných pozemkov, o ktoré je pomerne veľký záujem,“ konštatuje Hatiar. Problém s kvalitou pitnej vody v Turíku vyriešili za pomoci Žilinského samosprávneho kraja. Vodu museli kedysi chlórovať manuálne, dnes tento zastaralý spôsob nahradila nová technológia.
Dedinu potrápili padajúce stromy na obecnom cintoríne, ktoré ohrozovali život a majetok občanov. „Požiadali sme Obvodný úrad životného prostredia Ružomberok o povolenie na výrub nebezpečných stromov a ten sme v novembri aj realizovali,“ hovorí starosta.
Starostu teší novovybudovaná oddychová zóna v centre dediny, ktorá slúži obyvateľom v každom ročnom období. „Za pomoci projektu MONDI SCP "Najlepší sused" sme vybudovali oddychovú zónu s tromi lavičkami, ktoré sme zrekonštruovali aj v areáli kultúrneho domu,“ teší sa V. Hatiar.
Do budúcna plánujú rozsiahlu rekonštrukciu kultúrneho domu, areálu obecného úradu a chcú vynoviť centrum obce. „Snažíme sa o vysporiadanie pozemkov pod cintorínom, miestnym námestím, čím si pripravujeme pôdu pre čerpanie financií z európskych fondov. Čo sa týka financií, podarilo sa nám znížiť deficit obce zhruba o 15-tisíc eur,“ hrdí sa Hatiar.
To, že sa pred niekoľkými rokmi z Liskovčana stal obyvateľ Turíka, ani s odstupom času starosta neľutuje. „So svojou rodinou tu žijeme už niekoľko rokov a smelo môžem potvrdiť, že sme tu spokojní a šťastní."
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia