„Ťažko povedať, čo je na hrade v rámci histórie najzaujímavejšie. Keby som si vybral každé storočie, návštevníkovi je vo výklade čo ponúknuť,“ reagoval na otázku Karol Dzuriak, vedúci historik z Liptovského múzea v Ružomberku.
Podľa jeho slov odborníci dlhú dobu uvažovali, že ide o najvyšší hradný palácový komplex na Slovensku. „Podľa ich záverov, to ale nie je pravda, sú aj vyššie. Možno však povedať, že Likava patrí k najvyšším komplexom s tromi palácmi,“ vysvetľuje Dzuriak.
Východný palác je prestavaný na delovú vežu a má tri paláce, ktoré sú vysoké najmä v západnej časti. Severný palác je prakticky päťpodlažná budova v dvoch úrovniach.
Podľa Dzuriaka je skvostom zrúcaniny zaujímavá architektúra a pútavý príbeh v každom storočí.
„Keď si zoberiete do úvahy, že hrad dvakrát dostali do vena uhorské kráľovné, okrem ďalších významných osobností, je to celá mozaika príbehov a každý by si vedel vybrať, prečo je hrad pre neho zaujímavý,“ doplnil.
Z archeologického hľadiska sú zachované hlavne gotické a renesančné architektonické články, obruby okien, portály, konzoly, strieľne, renesančná antika a smolné nosy na obranu hradnej prístupovej cesty. Hrad bol niekoľkokrát rekonštruovaný a upravovaný.
„Ak by to bolo možné, do zrúcaniny by sme investovali aj dnes večer. Závislí sme ale od dostupných prostriedkov,“ doplnil.
Určite by sa podľa historika pristúpilo k systematickej obnove horného hradu, jeho sanácii – severného, južného, potom východného paláca a zároveň by sa zrealizovali opravy, ktoré si vyžadujú čas. „Koncepcia je stanovená už od roku 2010 a na základe záverov pamiatkárov je rozplánovaná do troch etáp,“ upresnil Dzuriak.
Zrúcanina hradu Likava pritiahla aj pozornosť filmárov - okrem najznámejšieho českého filmu Jak se krotí krokodýli tu miestni nakrúcali nemý horor Nič nekrváca večne. Okrem toho tu natáčali aj rozprávkový príbeh Orest z rodu čarodejníkov. Hradu venovali pozornosť aj niekoľkí dokumentaristi.
Hrad je pre návštevníkov prístupný v letnej turistickej sezóne, od začiatku júna do konca augusta. Všetky aktuálne informácie odporúčame sledovať TU
Výstup na hrad je vhodný aj pre rodiny s deťmi. Od parkoviska v dedine sa k zrúcanine dostanete prevažne stúpaním do kopca približne za 30 minút. Počítať však treba s tým, že pre návštevníkov je k dispozícii len malá, avšak pekná ukážka interiéru hradu. Po výstupe na jediný ľahko prístupný hrad na Liptove vás privíta panoramatický výhľad na hrebeň Nízkych Tatier, Likavku a časť Ružomberka. Z takmer vtáčej perspektívy uvidíte tiež liptovskú vetvu hrebeňa Veľkej Fatry, Mních, Čebrať i dubovské lúky.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia