Zberateľská eurobankovka Vlkolínec

Zberateľská eurobankovka Vlkolínec

RedakciaAktuality26.5.2021

Pre návštevníkov Vlkolínca a pre zberateľov nulových eurobankoviek je na posledný májový víkend (29. a 30. mája) pripravený úvodný predaj zberateľskej nulovej eurobankovky Vlkolínec. V obidva dni sa uskutoční v tamojšom Dome UNESCO v čase od 9.00 do 17.00 h.

Motív bankovky zachytáva reálny pohľad na ulicu Vlkolínca lemovanú typicky horským usporiadaním drevených zrubových domčekov v svahovitom prostredí severného Slovenska. Vyobrazenie vlkolínskych dreveničiek umocňuje vrch Sidorovo, ktorý sa týči nad Vlkolíncom ako jeho pomyselný strážca.

Podľa Informačného centra (IC) v Ružomberku na predaj sú pripravené tieto varianty:
1. Klasické vydanie nulovej eurobankovky Vlkolínec v cene 3 €.
2. Vydanie nulovej eurobankovky Vlkolínec s UV prítlačou ANNIVERSARY v cene 3 €.
3. Dvojičky nulovej eurobankovky Vlkolínec a nulovej eurobankovky Malinô Brdo s rovnakými číslami v cene 6 € (3 €+3 €).
4. Magnetka s motívom nulovej eurobankovky Vlkolínec v cene 3 €
5. Magnetka s motívom nulovej eurobankovky M. Brdo v cene 3 €
6. Klasické vydanie nulovej eurobankovky M. Brdo v cene 3 €

Záujemcovia si môžu eurobankovku Vlkolínec zakúpiť bez možnosti výberu konkrétneho čísla. Ich počet bude obmedzený na jeden predaj nasledovne: čísla 6 – 100: predaj po 1 kusov,
čísla od 101 – 1000: predaj do 5 kusov, čísla s UV prítlačou Anniversary: predaj do 10 kusov
čísla 1920 – 2021: 1 kus, pričom tu je možnosť výberu konkrétneho čísla. Za bankovky môžete platiť jedine hotovosťou

Ak náhodou nebudete mať čas prísť do Vlkolínca počas nasledujúceho víkendu, tak bankovky s jeho vyobrazením si môžete objednať od pondelka 31. mája prostredníctvom partnerského e-shopu: https://www.zberatel.org/ Okrem toho môžete si ich zakúpiť aj IC v Ružomberku a v Dome UNESCO vo Vlkolínci počas ich otváracích hodín.

Organizátori predpokladajú zvýšený nápor turistov v posledný májový víkend vo Vlkolínici. Motoristom radia, aby zaparkovali svoje vozidlo na odstavnej ploche pod Vlkolíncom. Odtiaľ je do osady asi 15 minút pešo.

Úvodný predaj bankovky mimo hlavnej turistickej sezóny je realizovaný v súlade s myšlienkou ObjavUdržateľnéSlovensko. Zrealizovať predaj mimo hlavnej sezóny je jedným z krokov ako zvyšujúci sa nápor letných návštevníkov udržať na prijateľnej úrovni a rozložiť ho do iných menej navštevovaných mesiacov v roku. Rozptýlením návštevnosti do priebehu celého roka chcú pracovníci informačného centra docieliť zachovanie pôvodnej formy pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry Vlkolínec, ktorá je od roku 1993 zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia