Zbierku Deň narcisov môžete podporiť aj online

Zbierku Deň narcisov môžete podporiť aj online

RedakciaAktuality26.4.2022

Tento deň sa nesie v žltej farbe ako symbol narcisov na podporu všetkých, ktorí čelia zákernej chorobe. Liga proti rakovine už po 26. krát organizuje verejnoprospešnú zbierku na pomoc pacientom s týmto ochorením.

Spolupatričnosť a podporu onkologickým pacientom môže vyjadriť každý zakúpením malého narcisu dobrovoľnou čiastkou. Žltý kvietok pripnutý na oblečení znamená nádej a pomoc pre ľudí, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Príspevky od darcov – jednotlivcov na ulici, ale aj firiem, ktoré sa zapoja do zbierky, uľahčujú život onkologickým pacientom a ich rodinám. Liga proti rakovine organizuje zbierku už od roku 1996.

Deň narcisov sa počas štvrťstoročia stal najväčšou verejnoprospešnou finančnou zbierkou na Slovensku. Výnimkou bol rok 2020, keď verejnú zbierku prerušila pandémia nového koronavírusu. Finančná zbierka sa z apríla presunula na 31.júla a v tento deň sa vyzbieralo približne o 70 percent menej finančných prostriedkov ako v roku 2019.

Zbierku môžete tento rok do 6. mája podporiť aj online, a teda zaslaním SMS na číslo 848. Hodnota správy je 3 eurá. Prispieť sa dá aj zaslaním ľubovoľnej sumy na číslo účtu zbierky SK09 0900 0000 0054 5454 5454 alebo naskenovaním QR kódu. Ďalšie informácie o možnostiach podpory nájdete na stránke www.dennarcisov.sk. Okrem toho môžete tento rok podporiť zbierku aj vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko a na tratiach tatranských elektrických železníc, teda na trati Poprad-Tatry – Starý Smokovec – Štrbské Pleso a tiež Starý Smokovec – Tatranská Lomnica. Zbierka bude vo štvrtok 28. apríla od 7.00 h do 18.00 h, vykonávať ju budú dobrovoľníci z Ligy proti rakovine.

Liga proti rakovine primárne pomáha onkologickým pacientom, ich rodinám a blízkym už 31 rokov. Má niekoľko vlastných psychosociálnych projektov, ktoré stále rozširuje podľa aktuálnych potrieb spoločnosti. Finančne však podporuje aj projekty iných inštitúcií, ktoré sú orientované na rovnakú problematiku. Veľkú pozornosť venuje informovanosti širokej skupiny obyvateľov, aby tak chorobe úplne predchádzali alebo ju zachytili v počiatočnom štádiu. Mnohí totiž prevenciu podceňujú a k lekárom prichádzajú až keď je neskoro. Medzi najrozšírenejšie onkologické ochorenia aktuálne u žien na Slovensku patrí rakovina prsníka, rakovina hrubého čreva a konečníka a rakovina krčka maternice. U mužov dominuje rakovina prostaty, rakovina hrubého čreva a konečníka, a rakovina pľúc. Na Slovensku každoročne pribudne 34 000 ľudí s diagnózou rakovina. Keď sa zamyslíme, zrejme každý z nás už pozná niekoho, komu toto zákerné ochorenie diagnostikovali.

Pripnutím žltého narcisu ako symbolu nádeje môžeme vyjadriť podporu všetkým, ktorí s týmto ochorením zápasia.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia