Zdravotníci sa pripravujú na zvýšený počet pacientov

Zdravotníci sa pripravujú na zvýšený počet pacientov

RedakciaAktuality30.1.2022

V súčasnosti má vojenská nemocnica chorých na covid 23 zamestnancov, čo nie je vysoké číslo vzhľadom na celkový počet ľudí pracujúcich v tomto zdravotníckom zariadení. Ale v súvislosti s tým, že naviac infikovaných je v kategórii detí a mládeže, vedenie nemocnice sa obáva zvýšeného počtu ošetrovaní členov rodiny.

Dobrou správou je nízky počet pacientov s covidom, včera ich ošetrovali jedenásť. „Aj keď je v súčasnosti situácia priaznivá, pripravujeme sa na príchod štvrtej vlny pandémie, ktorú spôsobí variant omikron. Personálne posilňujeme ambulanciu pohotovostnej služby dospelých a reorganizujeme urgentný príjem, pretože tam očakávame zvýšený nápor chorých. Pri reprofilizácii lôžok postupujeme podľa mobilizačného príkazu ministerstva obrany,“ povedala hovorkyňa nemocnice Petra Dišková.

V nemocnici vykonávajú len akútne operácie, plánované sú odložené. Stále platí zákaz návštev.

Nemocnica funguje v režime OTP

Dišková upozornila, že odberné miesto na testovanie zriadené pri vchode do nemocnice slúži len na účely vstupu do zariadenia, pretože funguje v režime OTP. „Ak je test negatívny, pacient dostane na ruku pásku a môže vstúpiť do areálu. Nedostane žiadne potvrdenie, ktoré by mohol využiť na inom mieste, napríklad v reštaurácii, na podujatí, v obchodoch a podobne.“

Záujemcovia o AG a PCR test s potvrdeným výsledkom ich môžu získať v MOM na Považskej ulici 12, v budove bývalej polikliniky, kde sídli aj vakcinačné centrum. Na antigénové testovanie nie je potrebné objednanie. Stačí, keď prídete na MOM od pondelka do soboty v čase od 7:00 hod do12:30 hod a od 13:00 hod do14:30 hod. V nedeľu a počas sviatkov MOM nevykonáva antigénové testy. V prípade, že počet záujemcov o testovanie bude rýchlo rásť, prevádzkový čas upravia.

Poplatok je 5 eur pre občanov SR a 15 pre cudzích štátnych príslušníkov. Je nutné platiť pripravenou presnou hotovosťou, platba kartou nie je možná. Pacienti dostanú potvrdenie o vykonaní testu v tlačenej forme ihneď po vykonaní testu priamo na mieste, v prípade potreby aj v anglickom jazyku.

„Vzhľadom na zvýšený záujem o testovanie a na skutočnosť, že MOM ÚVN SNP Ružomberok – FN je jedinou na antigénové testovanie v okrese, prosíme pacientov o zhovievavosť a trpezlivosť,“ informuje na svojej webovej stránke Ústredná vojenská nemocnica.

Očkovanie pokračuje

Na očkovanie nie je potrebná registrácia. V takom prípade však na očkovanie môžete prísť iba v tom dni v týždni, ktorý je vyhradený pre neregistrovaných.

„Nezaregistrovaných záujemcov zároveň prosíme, aby pravidelne sledovali zmeny v očkovacej stratégii, ktoré podľa potrieb aktualizujeme,“ upozorňuje Dišková.

Žiadatelia o očkovanie sa môžu registrovať na očkovanie na stránke vakcinacia.nczisk.sk a bude im pridelený presný termín a čas očkovania v nimi vybranom okrese.

Rozpis očkovania

Pondelok 31.1. Comirnaty –Pfizer 7:30 h - 12:00 h, 13:00 h - 14:30 h, registrovaní

Utorok 1.2. Comirnaty- Pfizer 7:30 h - 12:00 h, 13:00 h - 14:30 h, neregistrovaní

Streda 2.2. Comirnaty- Pfizer 7:30 h - 12:00 h, 13:00 h - 14:30 h, registrovaní

Štvrtok 3.2. Janssen 7:30 h -12:00 h, 13:30 h -14:30 h, registrovaní aj neregistrovaní

Piatok 4.2. Comirnaty- Pfizer 7:30 h -12:00 h, 13:00 h -14:30 h, registrovaní

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia