Žena poslala podvodníkom vyše štyridsaťtisíc eur

Žena poslala podvodníkom vyše štyridsaťtisíc eur

RedakciaAktuality13.7.2023

Na svoju dôverčivosť doplatila 59-ročná žena z okresu Ružomberok. V júni tohto roku ju prostredníctvom sociálnej siete kontaktoval neznámy muž, ktorý sa predstavil ako lekár pracujúci v Jemene.

„Muž si získal jej dôveru a pod zámienkou zaplatenia nákladov pre náhradného lekára, ktorý ho v Jemene vymení, jej poskytol e-mailový kontakt na osobu, ktorá všetko zabezpečí. Následne žena podľa inštrukcií náhradného lekára vybrala zo svojho účtu a zaslala na mužov účet 42 500 eur,“ informovala krajská policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová.

Policajný vyšetrovateľ začal v tomto prípade trestné stíhanie vo veci zločinu podvodu.

V súvislosti s týmto prípadom sa polícia obracia na verejnosť a upozorňuje na potrebnú mieru opatrnosti pri nadväzovaní nových známostí, najmä s veľmi atraktívnymi a často nerealistickými partnermi prostredníctvom sociálnej siete.

„Odporúčame preto rozvážnosť na sociálnych sieťach a neposielať peniaze niekomu, koho nepoznáte,“ dodala hovorkyňa.

Upozornila na ďalší druh podvodu. V poslednej dobe polícia prijíma viacero trestných oznámení o podvodnom konaní, kde spoločným znakom je dobíjanie si kreditu cez internet.

Ako sa to deje:

- poškodený vyhľadal cez internetový prehliadač: dobitie kreditu ...( zadal svojho mobilného operátora)

- zvolil prvú stránku z vyhľadaných, kde zadal všetky údaje potrebné k dobitiu kreditu (POZOR koncovka domény bola: mobilnyoperator.pay)

- následne bol presmerovaný na internetbanking kde zadal údaje z platobnej karty

- postupne aj s odstupom niekoľkých dní boli poškodenému z účtu stiahnuté finančné prostriedky

Polícia upozorňuje, že slovenské stránky majú koncovku sk. Pri vyhľadávaní neklikajte automaticky hneď na prvú položku, ktorú vám ponúkne.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia