Na svoju dôverčivosť doplatila 59-ročná žena z okresu Ružomberok. V júni tohto roku ju prostredníctvom sociálnej siete kontaktoval neznámy muž, ktorý sa predstavil ako lekár pracujúci v Jemene.
„Muž si získal jej dôveru a pod zámienkou zaplatenia nákladov pre náhradného lekára, ktorý ho v Jemene vymení, jej poskytol e-mailový kontakt na osobu, ktorá všetko zabezpečí. Následne žena podľa inštrukcií náhradného lekára vybrala zo svojho účtu a zaslala na mužov účet 42 500 eur,“ informovala krajská policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová.
Policajný vyšetrovateľ začal v tomto prípade trestné stíhanie vo veci zločinu podvodu.
V súvislosti s týmto prípadom sa polícia obracia na verejnosť a upozorňuje na potrebnú mieru opatrnosti pri nadväzovaní nových známostí, najmä s veľmi atraktívnymi a často nerealistickými partnermi prostredníctvom sociálnej siete.
„Odporúčame preto rozvážnosť na sociálnych sieťach a neposielať peniaze niekomu, koho nepoznáte,“ dodala hovorkyňa.
Upozornila na ďalší druh podvodu. V poslednej dobe polícia prijíma viacero trestných oznámení o podvodnom konaní, kde spoločným znakom je dobíjanie si kreditu cez internet.
Ako sa to deje:
- poškodený vyhľadal cez internetový prehliadač: dobitie kreditu ...( zadal svojho mobilného operátora)
- zvolil prvú stránku z vyhľadaných, kde zadal všetky údaje potrebné k dobitiu kreditu (POZOR koncovka domény bola: mobilnyoperator.pay)
- následne bol presmerovaný na internetbanking kde zadal údaje z platobnej karty
- postupne aj s odstupom niekoľkých dní boli poškodenému z účtu stiahnuté finančné prostriedky
Polícia upozorňuje, že slovenské stránky majú koncovku sk. Pri vyhľadávaní neklikajte automaticky hneď na prvú položku, ktorú vám ponúkne.
© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia