Liptovské kultúrne stredisko nainštalovalo v priestoroch Mestského úradu Ružomberok výstavu Sliačanské dievky a ženy. Fotografie zachytávajú varianty na rôzne príležitosti zo života ženského tradičného odevu od detstva až po starobu.
„Sliačanský kroj je veľmi špecifický, bohatý a má rôzne verzie. Návštevník v priestoroch úradu nájde sviatočný, smútočný, detský, májovnícky kroj, vydatej, či slobodnej dievčiny,“ popísala pre náš portál odborná metodička pre folklór a voľnočasové aktivity Liptovského kultúrneho strediska (LKS), Jana Veselovská.
Zámerom projektu je podľa jej slov zdokumentovať, uchovať a zdigitalizovať podoby ženského tradičného odevu a zachovať toto dedičstvo pre ďalšie generácie. „V obci je už len niekoľko pamätníkov, od ktorých môžeme čerpať dôležité informácie. Nesmieme premárniť túto príležitosť, pretože o rok už môže byť neskoro. K realizácii sa nám podarilo osloviť Sliačanov, ktorí boli ochotní pomôcť pri dokumentácii a sú zárukou autentickosti výstupov projektu,“ doplnila Veselovská.
Do výstavy sa okrem odborníkov z radov etnológie a oblasti tradičnej kultúry pôsobiacich v regióne Liptov zapojila aj mladá fotografka Simona Lomnická, ktorá sa venuje technike kyanotypie. Projektom sa tak prepojili nielen generácie, ale aj staré a nové technológie vďaka ktorým sa podarí zachovať krásu sliačanských ženských krojov do budúcnosti.
„V projekte pokračujeme, rovnako sme nafotili kroje sliačanských mužov. Tie budú verejnosti prístupné už čoskoro,“ priblížila Veselovská.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia