Žilinský kraj je druhým najbezpečnejším pre nevidiacich chodcov, ukázal Deň bielej palice

Žilinský kraj je druhým najbezpečnejším pre nevidiacich chodcov, ukázal Deň bielej palice

RedakciaAktuality17.10.2019

Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) vyhlásila už desiatykrát dopravno-výchovnú akciu Deň bielej palice, ktorá je zameraná na nevidiacich chodcov s bielou palicou na cestách. Zapojil sa do nej aj Ružomberok. Ide o súťaž, kde výsledkom je zhodnotenie krajov medzi sebou a vyhlásenie toho najbezpečnejšieho pre nevidiacich chodcov.

„Víťaz to mal v podstate jednoduché – musel splniť jediné kritérium: dodržať znenie zákona o cestnej premávke 8/2009 Z. z. a človeku s bielou palicou po signalizácii dať na priechode pre chodcov prednosť,“ vysvetľuje Dušana Blašková z ÚNSS.

Policajné hliadky zastavovali vodičov
(Foto: ÚNSS)

Za nezastavenie nevidiacemu hrozí pokuta 50 eur

ÚNSS vopred informovala prostredníctvom médií o tom, že spúšťa dopravnú akciu a počas dvojhodinového intervalu bude na cestách zvýšený pohyb nevidiacich figurantov, ktorí budú prechádzať cez priechod pre chodcov s bielou palicou alebo s vodiacim psom. „Vodiči boli upozornení na inštruktážne video na webstránke ÚNSS s názvom Bezpečne na cestách s bielou palicou, vďaka ktorému zmúdreli, ako správne reagovať. Nezatajili sme ani informáciu, že na každom stanovišti bude ktosi ich reakciu zaznamenávať a že takých 100 – 150 metrov za každým z vybraných priechodov budú policajné hliadky pripravené rozdávať pochvaly a poučenia. Každému podľa zásluh,“ dopĺňa Blašková. Za nezastavenie nevidiacemu hrozí pokuta 50 eur v blokovom konaní, v správnom až do výšky 100 eur, avšak v tento deň ju mali vodiči odpustenú.

Žilinský kraj je druhý najbezpečnejší

Počas Dňa bielej palice otestovali v rámci celého Slovenska, v priebehu dvoch hodín, 7098 áut, z čoho 5762 zastavilo nevidiacemu figurantovi a 1336 ho ignorovalo. Spomedzi všetkých krajov vyšiel najbezpečnejšie Trnavský kraj, v ktorom nezastavilo len 11,7% áut, hneď druhý sa umiestnil Žilinský kraj, kde nezastavilo nevidiacim 12,4% áut, a tretie miesto získal Banskobystrický kraj s 16,3% ignorujúcich vodičov. Ďalej nasledovali Nitriansky kraj (18%), Trenčiansky kraj (20,6%), Košický kraj (22,4%), Bratislavský kraj (24,7%) a na chvoste ostal Prešovský kraj (27,5%).

„Celkový výsledok je však uspokojivý – oproti vlaňajšku sa motoristi zlepšili o 2,3 % a v štatistike Dňa bielej palice 2019 svieti pri „nezastavilo“ 18,8 %,“ zhodnotila Dušana Blašková.

Pozitívne čísla získal aj samotný Ružomberok, kde testovali vodičov na ulici J. Kačku s celkovým počtom 96 vodičov, z čoho zastavilo 79 a 17 ignorovalo bielu palicu. ÚNSS percentuálne štatistiky v rámci miest jednotlivých krajov nerobila, avšak celkovo v Žilinskom kraji zastavili spolu 892 motoristov, z čoho 781 áut spozorovalo bielu palicu a 111 ju ignorovalo.

Prehľad miest v rámci Žilinského kraja

© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia