Výroba celulózy v Ružomberku, je podľa stanoviska ÚVZ významným zdrojom znečisťujúcich látok na báze síry. Ide o merkaptány, sírovodík a podobné látky, ktoré už pri nízkych koncentráciách ľudia vnímajú ako obťažujúce, no nemajú negatívny vplyv na zdravie obyvateľov. „Tieto látky nemajú potenciál významne poškodzovať zdravie," uviedol M. Jajcaj citujúc z listu, ktorý hlavný hygienik, zaslal primátorovi nášho mesta 12.8.2019, ako odpoveď na žiadosť o zhodnotenie situácie so znečistením ovzdušia v Ružomberku.
Na druhej strane, drobné prachové častice podľa ÚVZ na seba môžu naviazať viaceré škodliviny, ako sú napríklad ťažké kovy, dioxíny či polycyklické aromatické uhľovodíky. Tie prenikajú do dýchacích ciest človeka, hoci verejnosť ich ako obťažujúce zmyslovými orgánmi priamo nevníma. „Tieto zlúčeniny, ako aj prachové častice pochádzajú predovšetkým z dopravy, a tiež z lokálnych kúrenísk. To je špecifickým problémom tohto regiónu, vzhľadom na to, že ide o kotlinu, ktorá má mnoho dní inverziu. Dochádza preto k veľmi nízkemu rozptylu týchto látok," vysvetlil Jajcaj.
Zástupcovia občanov v Otvorenom liste primátorovi a poslancom MsZ Ružomberok zo dňa 15. 2. 2019 poukazujú na enormný nárast populácie s onkologickým, kardiovaskulárnym, či respiračným ochorení v okrese Ružomberok počas posledných 20 rokov v dôsledku produkcie celulózo-papierenskej spoločnosti. Z hodnotenia Úradu verejného zdravotníctva SR však vyplýva, že u mužov a žien z okresu Ružomberok prevládajú zhubné nádory kože, ktoré s ovzduším nemajú žiadny priamy súvis. „Treba brať do úvahy aj fakt, že organo-sírne zlúčeniny uvoľňujúce sa počas výroby z prevádzky Mondi SCP, a.s., ktoré sú príčinou charakteristického zápachu v meste Ružomoberok, nemajú karcinogénny potenciál,“ konštatoval počas stretnutia Komisie zápachu a prašnosti M. Jajcaj.
Hlavný hygienik k problematike zápachu a prašnosti v Ružomberku odporučil zaujať niekoľko opatrení. „Odporúčam, aby sa samospráva zaoberala tými znečisťovateľmi, ktorí majú dokázateľne negatívny vplyv na životné prostredie. Sústredila sa na realizáciu účinných riešení, ktoré dopomôžu znížiť intenzitu dopravy v meste. Hľadať určité alternatívy dopravy, ktorá v meste doposiaľ funguje, či už posilňovaním verejnej dopravy na úkor individuálnej, hľadať čistejšie formy v doprave a samozrejme sa sústrediť na kompetencie orgánov na ochranu ovzdušia v oblasti lokálnych kúrení,“ predniesol včera na zasadnutí Jajcaj.
Ďalším odporučením zo strany hlavného hygienika pre radnicu je konať v oblasti implementácie programov zlepšovania kvality ovzdušia, ktorého súčasťou by mali byť aj opatrenia zamerané na náhradu zastaralých kotlov na tuhé palivá v domácnostiach. Hlavný hygienik Slovenskej republiky, tak jasne označil dopravu a lokálne vykurovanie za najväčšieho znečisťovateľa ovzdušia v meste Ružomberok.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia