Zmena medzi Liptovom a Turcom. Chýbajúcu D1 má na desaťročie nahradiť trojpruh

Zmena medzi Liptovom a Turcom. Chýbajúcu D1 má na desaťročie nahradiť trojpruh

RedakciaAktuality22.6.2026

Slovenská správa ciest (SSC) reaguje na nekonečné čakanie na dostavbu kľúčového úseku diaľnice D1 medzi Turanmi a Hubovou. Vyriešia kolaps, alebo sú to vyhodené peniaze?

Keďže plnohodnotná diaľnica je kvôli natiahnutým tendrom a námietkam v nedohľadne (odhaduje sa minimálne ďalších 10 rokov), dopravný nápor v kritickom úseku má vyriešiť premena súčasnej cesty I/18 na trojpruh. Projekt si vyžiada investíciu vo výške takmer troch miliónov eur.

„V rámci projektu vzniknú nové jazdné pruhy, a to tak, že zjazd z diaľnice sa bude v dvoch pruhoch napájať na dva pruhy na ceste I. triedy číslo 18, a to aj v Turanoch, aj v Hubovej,“ priblížila projekt Jana Lukáčová, hovorkyňa Slovenskej správy ciest.

Ako bude nový trojpruh fungovať?

Hlavným cieľom projektu je skapacitnenie a zvýšenie plynulosti dopravy na ceste prvej triedy I/18, ktorá momentálne slúži ako jediná spojnica medzi hotovými úsekmi diaľnice D1 na Liptove a v Turci.

Rozporuplné reakcie: Bezpečnosť vs. vyhodené peniaze

Kým SSC argumentuje lepšou priepustnosťou dopravy, dotknuté obce sa na trojpruh pozerajú z dvoch úplne odlišných pohľadov.

1. Riešenie bezpečnosti a plynulosti: V Hubovej projekt vítajú ako nevyhnutné dočasné riešenie pre kolabujúcu dopravu. Starosta obce Stanislav Nechaj predpokladá, že úprava pomôže najmä bezpečnosti motoristov. Zároveň však vyjadruje obavu o najzraniteľnejších účastníkov premávky. „V čom máme obavu, tak to sú cyklisti, pretože nám tu vznikne trojpruh.“

2. Neefektívna investícia: Na opačnej strane úseku, v obci Ratkovo, prevláda skepsa. Starosta Rastislav Frkáň považuje takmer trojmiliónovú investíciu za mrhanie financiami, ktoré by sa dali využiť inde. „Sú to podľa mňa vyhodené peniaze, pretože si myslím, že v okrese Martin a v Žilinskom kraji máme oveľa, oveľa horšie cesty ako táto.“

Provizórium na najbližšiu dekádu

Hoci sa podmienky tendra na chýbajúcu diaľnicu D1 podľa Ministerstva dopravy SR otvorili a do súťaže sa prihlásili dvaja záujemcovia, proces brzdia neustále námietky. Pre vodičov prechádzajúcich okolo Kraľovianskeho meandra tak bude nový trojpruh na dlhé roky jedinou zmenou k lepšiemu na tomto poslednom nedokončenom úseku kľúčovej slovenskej autostrády.

© 2026 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia