Zmenu územného plánu schválili, papierne môžu stavať nový kotol

Zmenu územného plánu schválili, papierne môžu stavať nový kotol

RedakciaAktuality13.10.2023

Ružomberskí poslanci na mimoriadnom zasadnutí odsúhlasili zmenu územného plánu mesta. Tá umožní výmenu starého kotla na biomasu v papierňach za nový.

"Zmenu zastupiteľstvo schválilo zákonnou väčšinou. Návrh podporilo 13 poslancov, ôsmi bolo proti," priblížil hovorca mesta Vladimír Miškovčík.nSúčasný kotol na biomasu v papierňach pracuje vyše 40 rokov a aktuálne už nespĺňa emisné limity Európskej únie. Spoločnosť pred časom avizovala, že by ho chceli vymeniť za nový. To mala okrem ďalších potrebných povolení umožniť zmena územného plánu mesta Ružomberok.

"Nové schválené nariadenie nedovoľuje na území mesta budovať nové zariadenia na spaľovanie alebo spoluspaľovanie odpadov a pripúšťa len modernizáciu alebo náhradu už fungujúcich zariadení. Použiť sa pri tom má najlepšia dostupná technika na predchádzanie vzniku emisií alebo zníženie emisií a vplyvu na životné prostredie," vysvetlil Miškovčík.

O zmenách malo zastupiteľstvo pôvodne rokovať koncom septembra, vedenie mesta tento bod z programu napokon stiahlo a presunulo na mimoriadne zasadnutie. Podľa hovorcu z dôvodu, že niektorým poslancom i obyvateľom chýbali odpovede súvisiace s výmenou starého kotla na biomasu za nový.

(tasr)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia