Znevýhodnení liptovskí umelci vytvorili najkrajší kalendár

Znevýhodnení liptovskí umelci vytvorili najkrajší kalendár

RedakciaAktuality16.4.2024

Tvoria ho práce hendikepovaných seniorov z CSS Via Vitae, ktorí dosahujú uznania na medzinárodnej úrovni. Oživením sú aj práce mládeže z Diagnostického centra v Ružomberku.

V utorok 9. apríla v Banskej Bystrici slávnostne ocenili Najkrajší kalendár Slovenska. Dielo Mondi SCP s názvom Umenie lieči získalo ocenenie a 1. miesto v kategórii firemných kalendárov.

Myšlienka spoločnosti Mondi SCP, a.s. vytvoriť svoj firemný kalendár s dielami znevýhodnených umelcov z nášho mesta vznikla už začiatkom roka 2023. Od toho bol už iba krôčik k osloveniu Ateliéru VO VILE, ktorý sa venuje práci s hendikepovanými umelcami. Nasledoval výber vhodných prác, grafický návrh a realizácia cez Ateliér Dúpnica.

„Občas máme pocit, že život je nespravodlivý. Avšak príroda má rada rovnováhu. Tam, kde ubrala na fyzickej či psychickej dokonalosti, pridala na duševnej kráse a hlbokých emóciách. Umenie pomáha liečiť obojstranne. Uľavuje umelcom a obohacuje obdivovateľov. Terapia umením pomáha hendikepovaným umelcom odpútať sa od fyzickej bolesti, liečiť psychické traumy a nachádzať duševnú rovnováhu. Odkrýva pritom rýdzosť emócií, ktoré spontánne prenášajú na papier,“ napísala spoločnosť Mondi na úvodnej strane kalendára.

V kalendári sú diela známych umelcov Rastislava Friča a Andrey Jarmayovej, ktorí získavajú ocenia svojich prác na celoslovenských aj medzinárodných fórach. Zahŕňa aj práce hendikepovaných seniorov z CSS Via Vitae, ktorí sa tvorbe pravidelne venujú už tri roky a dosahujú taktiež uznania na medzinárodnej úrovni. Kalendár oživili aj práce mládeže z Diagnostického centra v Ružomberku, kde sa občas objavia ozaj veľké talenty.

Fotogaléria

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia