Zo Sliačanských záhrad

Zo Sliačanských záhrad

RedakciaAktuality21.10.2019

Diváci počas výstavy dávali svoje hlasy aj najchutnejšiemu koláču. Okrem toho hodnotili taktiež kvetinovú, ovocnú alebo zeleninovú dekoráciu.

Na výstave predstavili aj najväčší zemiak dopestovaný tohto roku v L. Sliačoch, ktorý vážil 862 gramov. Pochádzal od Márie Čillikovej. Neprekonal rekordéra s váhou 1226 gramov, ktorý v roku roku 2016 vypestoval Jozef Kajúch. Slovač sa nezaprela pri posudzovaní najzaujímavejšieho plodu, ktorý vyhral destilát -jablkovica a slivovica od Marty Sliackej. Najväčšiu tekvicu dopestovala v sliačskych záhradách Miriam Klačanová. Diváci udelili najviacej hlasov bezlepovému zákusku z fazule, ktorý upiekla Márta Sliiacka

Pastvou pre oči boli dekorácie, ktoré vyhotovili šikovné ruky z plodov, semien, z konárikov stromov, sušených rastlín a podobne. Nechýbali tam napríklad svietniky, kvety naaranžované v košíkoch. Medzi nimi vynikli bábiky zo šúpolia od Márie Vajdovej. Tieto získali aj najväčší počet hlasov

Výstavu Zo sliačanských záhrad pripravil Obecný úrad v L. Sliačoch. Zástupca starosta obce L. Sliačov Pavol Bartík poďakoval vystavovateľom za ich nevšedné exponáty a najlepším odovzdal diplom a vecnú cenu. Podľa jeho slov, je dobré, že občania sa venujú aj takejto činnosti. Poľnohospodárstvo bolo v minulosti súčasťou dedinského života. V súčasnosti v dedine je veľmi málo rodín, ktoré obhospodarujú svoje políčka.

Podľa slov kultúrnej pracovníčky obce L. Sliačov Aleny Balažecovej do súťaže o najkrajšiu dekoráciu sa zapojili taktiež žiaci miestnej Základnej školy J. Hanul. Výstavu si pozreli aj deti zo základnej a materskej školy.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia