Zo strašidelnej lávky do Rybárpola chcú urobiť krásnu a bezpečnú

Zo strašidelnej lávky do Rybárpola chcú urobiť krásnu a bezpečnú

RedakciaAktuality5.4.2021

Predstavte si budovu s pár rozbitými oknami. Čo sa stane, keď ich neopravíte? Vandali vám čoskoro vybijú aj zvyšné tabuľky. Nakoniec sa najskôr niekto do domu vláme, urobí si v ňom ohník a ktovie ako to dopadne.

Takto nejako zhŕňajú sociológovia J. Q. Wilson a G. L. Keilling svoju Teóriu rozbitých okien. Vedecky v nej opísali to, čo viacerí vnútorne cítime. Pekné časti mesta si spoločnosť rozmaznáva, a keď je to niekde krásne, málokto si trúfne to poškodiť. A naopak. Len čo sa niečo raz rozbije alebo začne rozpadať, ľudia tomu veľmi radi pomôžu k úplnej skaze.

Aj v Ružomberku je viacero miest, na ktoré platí Teória rozbitých okien. Patrí medzi ne aj žltomodrý most pre peších a cyklistov do Rybárpola, ktorý je významnou spojnicou medzi mestom a prírodou. Slúži mnohým ľuďom vrátane školopovinných detí, seniorov, turistov a cyklistov.

Radnici nie je ľahostajný jeho súčasný stav, preto sa zapojila do súťaže #ahojkrasneslovensko a súperí s inými mestami a obcami o peniaze na jej rekonštrukciu.

Čaro a lesk lávky už vyprchali. Všetci sa zhodnú na tom, že je trochu strašidelná. Drevená podlaha potrebuje opravu, aby nerobila problémy mamičkám s kočíkmi či podpätkami ani cyklistom.

Náter na hrdzavom kovovom zábradlí je ošúpaný a poznačený tvorbou netalentovaných sprejerov či skôr vandalov. Nutne potrebuje nový náter, ktoré mu vrátia jasné farby a zašlú slávu.

Okrem revitalizácie podlahy a zábradlia chce mesto opraviť na nej aj verejné osvetlenie, aby chôdza po nej prinášala radosť, nie strach a hrôzu.

Po oprave môže ešte dlhú dobu slúžiť ako bezpečný a krásny prechod cez Váh. Ružomberok bojuje o víťazstvo s ďalšími deviatimi mestami.

Hlasovať môžete od 1. apríla do 31. mája TU: https://www.ahojkrasneslovensko.sk/projekty/ruzomberok/

Cieľom súťaže je nájsť lokality na Slovensku, ktoré potrebujú zveľadiť, skrášliť či zrekonštruovať, aby sa z nich mohli stať za pomoci miest, samospráv a organizácií opäť miesta, kde sa budú ľudia radi stretávať a dobre cítiť.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia