Padajúca omietka, nevzhľadný stav stavby, ktorá má už najlepšie roky dávno za sebou. Aj tak vyzerá v súčasnosti národná kultúrna pamiatka – budova železničnej stanice v Ružomberku, ktorá sa nachádza na hlavnom železničnom dopravnom uzle spájajúcom východ so západom.
Jedným zo záverov výjazdového rokovania vlády v júni 2015 bolo, aby ŽSR do konca roka 2015 vyhlásili súťaž na opravu ružomberskej stanice. Po štyroch rokoch sa stále s rekonštrukciou nielenže nezačalo, ale plánovaná obnova sa zasekla v procese verejného obstarávania. To bolo totiž už niekoľkokrát zrušené. Železnice prehodnotili zámer, aby jeden zhotoviteľ uskutočnil rekonštrukciu budovy spolu s realizáciou informačného systému. Nakoniec ale pristúpili k riešeniu, aby bol projekt rozdelený na dve časti, a to samostatne na rekonštrukciu objektu výpravnej budovy a samostatne výstavbu informačného zariadenia. Ako uviedol hovorca železníc Michal Lukáč, v súčasnosti sa pripravuje verejné obstarávanie zhotoviteľa na obnovu budovy. „Rekonštrukcia budovy je plánovaná na 9 mesiacov po uzatvorení procesu verejného obstarávania a podpise zmluvy,“ doplnil. Presnejšie termíny však nie sú známe. Železnice za dlhotrvajúcim stavom vidia aj samotné procesy. „V prvom rade bolo treba spracovať projektovú dokumentáciu na rekonštrukciu budovy a informačný systém, následne zabezpečiť inžiniersku činnosť k vydaniu stavebného povolenia a samotné stavebné povolenie. ŽSR sú povinné dodržiavať zákon o verejnom obstarávaní a z toho dôvodu bola na rekonštrukciu budovy a vybudovanie informačného systému vyhlásená verejná súťaž. Tá však bola niekoľkokrát neúspešná,“ spresňuje hovorca ŽSR, Michal Lukáč.
V rámci rekonštrukcie chcú železnice uskutočniť povrchové úpravy budovy, výmenu fasády či obnovu strechy. Zmeny sa dotknú aj bleskozvodu a oplotenia. Vynovené má byť aj osvetlenie a pribudnú nové klampiarske prvky. Počíta sa aj s vybudovaním rámp pre prístup do toaletných zariadení. Vymenia zámkovú dlažbu na nástupišti a existujúci dažďový systém. Nevzhľadný nápis Ružomberok prechádzajúci cez sklenenú výplň okna na veži má zmiznúť rovnako ako všetky ostatné nápisy a nahradiť ich majú nové.
Ešte v roku 2017 informovali viaceré slovenské médiá o plánovanej rekonštrukcii železničných budov v rozpätí rokov 2017 až 2019. Medzi spomínanými sa nachádzala aj budova ružomberskej železničnej stanice. Hospodárske noviny vtedy uviedli, že v Ružomberku má ísť o opravu fasády národnej kultúrnej pamiatky.
V čase, keď sa už píše rok 2020 je zrejmé, že do plánovaného horizontu roka 2019 sa s obnovou opäť nezačalo. Hoci v médiách sa v uplynulých rokoch niekoľkokrát skloňovala spomínaná rekonštrukcia, vyzerá to, že čoskoro sa s ňou ani nezačne. Cestujúci budú mať olupujúcu sa fasádu ešte dosť dlho na očiach.
Nelichotivú súčasnosť slovenských železníc si uvedomuje aj ministerstvo dopravy. Ako uviedla hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR Karolína Ducká, ministerstvo dlhodobo podporuje rekonštrukciu železničných staníc, ktoré patria pod správu ŽSR. „Dôvodom je ich dlhodobé zanedbávanie a v mnohých prípadoch dnes už nevyhovujúci technický stav,“ doplnila Ducká. V nasledujúcich rokoch sú plánované obnovy v ďalších približne 50 železničných staniciach a zastávkach, medzi inými napríklad Kraľovany či Štrbské Pleso.
Na druhej strane Ružomberčanov môže tešiť fakt, že projekt výstavby informačného zariadenia sa pohol dopredu a železnice už vybrali zhotoviteľa. Za takmer 135-tisíc má zvolenská firma Betamont vybudovať informačné zariadenie v ružomberskej stanici. Pribudnúť má automatický hlasový a vizuálny informačný systém. „Súčasťou riešenia bude rekonštrukcia existujúceho ozvučenia t. j. výmena zastaraných rozhlasových reproduktorov, káblových rozvodov a riadenie rozhlasovej ústredne,“ píše sa v zverejnenej zmluve na výstavbu informačného zariadenia pre cestujúcu verejnosť v ŽST Ružomberok. V súčasnosti totiž takýto informačný systém chýba a o príchodoch a odchodoch vlakov informuje dopravná kancelária prostredníctvom manuálneho ovládania.
Železničnú stanicu v Ružomberku postavili v roku 1871 počas výstavby Košicko-bohumínskej železnice. Historická budova stanice bola v roku 2010 zapísaná do zoznamu slovenských kultúrnych pamiatok.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia