Zomrel jeden z najvýznamnejších ružomberských dokumentaristov

Zomrel jeden z najvýznamnejších ružomberských dokumentaristov

RedakciaAktuality27.7.2020

Vo veku 88 rokov zomrel v piatok známy ružomberský fotograf, projektant a bývalý člen horskej služby František Šlachta.

Foto: Stanislav Surový

Popri zamestnaní projektanta pre celulózny a papierový priemysel sa od 50-tych rokov 20. storočia venoval aj fotografii. Prvé z nich boli uverejnené v časopise Krásy Slovenska už v roku 1957. Od roku 1958 bol členom Ružomberského klubu fotografov.

Počas 47 rokov mal v časopise Krásy Slovenka publikovaných 721 fotografií, z toho 73 dvojstranových a 90 farebných titulných strán. „S fotografiou som začal asi ako sedemnásťročný s „bakeliťákom“, ktorý mal jeden čas a dve clony,“ spomínal v čase bilancovania svojej kariéry člen ružomberského fotoklubu, František Šlachta.

Venoval sa i fotografovaniu sakrálnych stavieb Liptova a Oravy, folklóru Liptova, ale i prírodných zvláštností. Publikoval fotografie z vodáckeho prostredia a sprítomňoval i život horolezcov, rybárov, poľovníkov, turistov a lyžiarov. Keďže dlhé roky pôsobil ako dobrovoľný člen Horskej služby, vytvoril množstvo krajinárskych fotografií.

„V roku 1957 – vtedy som mal 26 rokov – organizovali turisti celoštátnu súťaž vo fotografii krajiny v Bratislave. Vyhral som prvú cenu za panorámu Malinného Brda. Išlo o fotku zloženú z troch dielov. Mierne rozladenie v ružomberskom fotoklube však nastalo potom, ako som neskôr vyhral prvú cenu za letnú panorámu Rakytova pri Smrekovici. Predsa len, bol som ešte mladý zajac, všetci ostatní boli o hodne starší,“ zaspomínal si v roku 2009 pre Ružomberský hlas František Šlachta.

Podieľal sa na tvorbe publikácií Nízke Tatry, Stredné Slovensko, Československo, Slovensko a spolupracoval aj s propagačným oddelením Vládneho výboru pre cestovný ruch. Autorsky sa zaslúžil o vydanie publikácie Ružomberok a okolie (1969), knihy Liptov (1981) a do portfólia jeho činnosti patrí aj prvá celofarebná publikácia o Ružomberku (1992).

Posledná rozlúčka s Františkom Šlachtom bude pri zádušnej svätej omši v utorok 28. júla o 6.45 v kostole sv. Ondreja a o 12.00 na ružomberskom cintoríne.

František Šlachta zachytával aj krásy a podoby Ružomberka

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia