Zraz jawáckych motoriek v Ružomberku

Zraz jawáckych motoriek v Ružomberku

RedakciaAktuality26.8.2019

Niektoré motorky boli v pôvodnom stave, ale mnohé zostavili z zväčša z originálnych náhradných dielcov. Tie však prešli šikovnými rukami mechanikov, lebo boli skorodované. Neraz taktiež museli vyrobiť podobný kus. Takto vznikla aj motorka Jaroslava Kopeckého z Jablonnova nad Orlicí, ktorý nám povedal: „Dlhé roky som mal súčiastky z JAWY odložené v škatuliach. Potom som sa rozhodol, že z nich skúsim poskladať motorku. Najskôr som uvažoval o jednej, nakoniec som zostavil dve. Na druhej jazdí syn.“ Podľa slov J. Kopeckého motorky JAWA 500 sú spoľahlivé. Jazdnými vlastnosťami obstoja aj súčasným drahým strojom. Uvedené JAWY nespĺňajú emisné normy a preto u nás sa nemôžu vyrábať. Doplnil, že cena motocyklov JAWA 500 sa pohybuje okolo 20 tisíc eur, čo považuje za premrštenú sumu.

Pri zrode ružomberských zrazov motocyklov JAWA 500 stál Vladimír First z Dolného Kubina, ktorý je členom Automotoklubu Ružomberok. Inšpiroval sa nadšencami z Nemecka, neskoršie od našich českých susedov, kde s takýmito akciami majú bohatú históriu.

Tohto roku na náš zraz prišlo 30 účastníkov zo Slovenska a Českej republiky. Pripravili sme pre nich jazdu po regiónoch dolného Liptova, Oravy a Kysúc. Z Ružomberka sme vyrazili do D. Kubina a odtiaľ cez Terchovú do Novej Bystrice, kde sme sa naobedovali. Vo Vychylovke sme sa odviezli na vláčiku a dotiaľ sme sa vrátili do Ružomberka,“ uviedol V. First.

Výrobu motocyklov JAWA 500 ukončili v roku 1958. Dosahovali rýchlosť až 150 km/h a ich konštrukcia bola na tú dobu pokroková. Využíval sa najmä na športové účely. Vyrobili ch 7000 kusov.

Text a foto: Tibor Šuľa

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia