Zrušili Silvestrovský výstup na Choč

Zrušili Silvestrovský výstup na Choč

RedakciaAktuality22.12.2020

V posledný deň roka sa na Choč vyberie približne tritisíc turistov a to nielen z Valaskej Dubovej, Liptova, Oravy ale z celého Slovenska. Pri výstupe sa netvoria rozostupy, ľudia idú za sebou vo veľkých počtoch, sústreďujú sa v obci, odkiaľ ráno vyrážajú a zároveň sa tu v týchto veľkých počtoch aj vracajú,“

Na dodržanie zákazu bude dohliadať polícia

„Obec každoročne túto akciu koordinuje, hlavne čo sa týka organizácie dopravy tak, aby bol možný prejazd vozidiel, autobusov a tiež v prípade potreby sanitky. Na tejto koordinácií sa podieľa veľké množstvo dobrovoľníkov, ktorých však v tejto dobe nemôžeme ohrozovať na zdraví a vystavovať ich možnosti nakazenia. Musíme si uvedomiť, že aj oni majú doma rodičov, starých rodičov, príbuzných. Zároveň však musíme zabezpečiť prejazd obcou pre hromadnú dopravu a záchranné zložky,“ vysvetľuje starosta Igor Tulinský úlohu obce pri organizácii akcie. „Prosíme vás všetkých preto, aby ste tento rok vydržali a nechodili na tento výstup. Dodržiavanie opatrení v obci bude kontrolovať polícia.“

Hygienici výstup zakázali

Starosta sa pritom odvoláva na stanovisko Regionálneho úradu vereného zdravotníctva (RÚVZ) v Liptovskom Mikuláši. Obec ho dostala na základe oznamu zaslaného 18. decembra hygienikom. Žiadala stanovisko k predpokladanému neorganizovanému výstupu na Choč.

Regionálna hygienička Gabriela Guráňová v odpovedi upozorňuje na vyhlášku Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky zo dňa 17. decembra, ktoré okrem iného obmedzuje konanie hromadných podujatí športovej, kultúrnej, zábavnej, spoločenskej, či inej povahy.

„Z tohto dôvodu je potrebné v dostatočnom časovom predstihu zabrániť hoci aj neorganizovanému, príchodu turistov do vašej obce. Na zhoršovaní epidemiologickej situácie sa významne podieľa zvýšená mobilita obyvateľov. V prípade príchodu turistov do obce požiadajte príslušníkov policajného zboru o súčinnosť tak, aby sa zabránilo uskutočneniu tohto podujatia,“ píše sa v upozornení poslanom obci Valaská Dubová.

Starostovi zároveň ukladá povinnosť oznámiť to na webovej stránke obce a informovanosť ľudí. „Prosíme všetkých o zdieľanie, aby sa ľudia nezhromažďovali a mali v predstihu informáciu o zrušení respektíve zákaze konania tohto podujatia,“ obracia sa s prosbou na verejnosť Igor Tulinský.

Oznam RUVZ LM: https://www.valaskadubova.sk/evt_file.php?file=17100

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia