Župa začala včera distribuovať osemtisíc rapid rýchlotestov, ktoré získala zo Štátnych hmotných rezerv. Ich výhodou je, že výsledok je známy do niekoľkých minút, nevýhodou, že odhalí len prítomnosť protilátok proti novému koronavírus. Nedokáže zistiť samotný vírus ale len látky, proti ktorým bojuje. Môže ich teda mať v krvi aj človek, ktorý chorobu prekonal a už infekciu neprenáša.
S testovaním už majú skúsenosti
Rapid testy postupne rozdelia pre všetkých poskytovateľov sociálnych služieb v kraji - krajských, obecných a neverejných. Sú určené pre prijímateľov služieb aj pre zamestnancov, ktorí budú mať respiračné ochorenie, prípadne teplotu a kašeľ.
„Pred dvoma týždňami sme dostali 125 rapid testov od župy, využili sme ich pri prijímaní nových klientov a návrate našich z nemocnice,“ povedala Dagmar Švecová, riaditeľka Centra sociálnych služieb Likava v Likavke.
Personál sa tam stará o takmer 220 prevažne starších prijímateľov služieb. Sú najväčším takýmto zariadením v okrese Ružomberok a druhým najväčším v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK).
V Likave už mali skúsenosť s koronavírusom, keď ochorel jeden zo zamestnancov. „Medzi nami sa pohyboval dva týždne. To, čo sme podstúpili po odhalení a prijatí opatrení, sú skúsenosti, ktoré si zapamätáme na celý život. Je to mimoriadne náročné nielen fyzicky ale hlavne psychicky. Preto zavádzame prísnejšie opatrenia, ako máme nariadené. Napríklad povinné nosenie rúška v našom zariadení sme zaviedli dva týždne predtým, ako to prikázala vláda.“
Zakázali všetky návštevy
V Likave platí zákaz návštev už dlhšiu dobu. Teraz sa k nemu pridali ďalšie zariadenia sociálnych služieb.
Vzhľadom na zhoršujúci sa vývoj epidemiologickej situácie v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 rozhodol Krízový štáb ŽSK o zákaze návštev v interiéroch zariadení sociálnych služieb, v zariadeniach v červených regiónoch platí zákaz aj vonku. Nariadenie platí od pondelka 5. októbra až do odvolania.
,,Rozumieme, že tieto opatrenia sa neprijímajú ľahko. Našou povinnosťou je však chrániť klientov týchto zariadení, ktorí patria k najrizikovejšej skupine. Týmto by sme chceli apelovať aj na rodinných príslušníkov, aby rešpektovali zákazy, pretože máme skúsenosti s tým, že sa domáhajú osobných návštev aj po príchode zo zahraničia. Vystavujú tým riziku nielen svojich blízkych, ale i celé zariadenie,“ povedala riaditeľka odboru sociálnych vecí ŽSK Iveta Ďurišová.
Zatvárať budú aj ambulantné služby. Zatiaľ to len odporúčajú, príkaz vydajú v priebehu niekoľkých dní. V ambulantnej službe má župa aktuálne 230 prijímateľov. Sú to prevažne mladí ľudia, ktorí bývajú s rodičmi.
„Tak ako v prvej vlne pandémie, ponúkame týmto klientom možnosť poradenstva, prípadne terénnej služby, prechádzky a podobne,“ dodala Ďurišová.
© 2025 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia