Zvesť o narodení bábätka v Lúčkach hlásia bociany

Zvesť o narodení bábätka v Lúčkach hlásia bociany

RedakciaAktuality11.3.2020

Obec Lúčky, v ktorej žije aktuálne takmer 1700 obyvateľov vznikla v trinástom storočí na mieste, ktoré obyvatelia neďalekej Liptovskej Teplej využívali ako lúky.
Kedysi mali obyvatelia každej obce svoju prezývku, v Lúčkach sú „havkáči“, lebo omylom miesto barana zjedli psa. Jedna z príhod hovorí o tom ako sa zistilo, že je voda v Lúčkach liečivá.

Starosta - Branislav Hrbček

Ovečka nemohla mať mladé, až potom, čo sa napila vody z prameňa sa stal zázrak,“ otvára skrinku povestí o obci jej starosta, Branislav Hrbček.

Liečivý účinok tunajších minerálnych prameňov využívali miestni obyvatelia po stáročia a znalosti o nich si odovzdávali z generácie na generáciu.

Narodenie detí v obci hlási bocian

Bociany sú umiestnené pred informačným centrom

Zhruba pred rokom sa v Lúčkach zrodil nápad položiť drevených bocianov do hniezda na murovaný komín vždy, keď sa v dedine narodí bábätko. Je to symbol, ktorý oznamuje radostnú novinu, že do dediny zavítal nový člen. V obci túto milú tradíciu založil práve Branislav Hrbček. Vyrezané bociany zdobia námestie v dedine približne rok. „Bocian bol nápad vtedajšej poslankyne, ktorá inšpiráciu hľadala v rakúskej dedine. Tam umiestňujú ružové a modré bociany na plot domu, kde sa narodilo bábätko. Ja som sa rozhodol bocianov umiestniť do centra obce, kde je najväčšia frekvencia ľudí, aby o radostnej novine vedel každý,“ prezradil pre náš portál starosta. Bocianov vlani vyrezal rezbár zo susedných Kalamien a svojou jedinečnosťou pútajú pohľady aj kúpeľných hostí. Domáci obyvatelia sú hrdí, že ich je o jedného viac.

Nový systém zberu odpadov

Novinkou v Lúčkach je zmena zberu separovaného odpadu plastov, papiera a prechod na tzv. vrecový systém. Podľa Branislava Hrbčeka všetky spoločnosti separovaného zberu hľadajú spôsob ako zefektívniť zber, znížiť produkciu tuhého komunálneho odpadu a tým prispieť k ekologickejšiemu zaobchádzaniu s planétou. Spoločnosť Ľupčianka tento systém zberu zavádza do všetkých obcí, ktorým zabezpečuje vývoz odpadu. „Tento zber má spoločnosť zavedený a odskúšaný na približne 40 obciach a žiadna sa nevrátila k veľkoobjemovým nádobám,“ odôvodňuje starosta. Podľa jeho slov sa zákon o odpadoch mení a tlaky na obce sú veľké aj z pohľadu výšky poplatkov.

Pevne verím, že keď si každá domácnosť bude triediť odpady sama, tak si nedovolí do vreca hodiť niečo, čo tam nepatrí,“ povedal starosta a doplnil, že netriedenie odpadov by pre každého malo byť minulosťou.

Ak niekto separovať nechce, nech si uvedomí, že sa poplatok za produkciou komunálneho odpadu bude zvyšovať,“ upozornil starosta.

Na obecnom úrade pribudne výťah

Lúčanské travertíny

Liečivá minerálna voda v Lúčkach je vďaka svojmu unikátnemu zloženiu vhodná na gynekologické problémy, osteoporózu a ochorenia pohybového aparátu. V minulosti boli kúpele Lúčky zamerané na liečenie len ženských problémov. Už niekoľko rokov je liečebný program v kúpeľoch zameraný aj na pohybový aparát. „Do našej obce chodia ľudia, ktorí majú problém s pohybovým aparátom, tak nám napadlo zmeniť stratégiu obce a byť k dispozícii aj pre imobilných,“ približuje smerovanie obce starosta. Aj pri travertínoch mali byť pôvodne schody z obidvoch strán. „Plánujeme tam umiestniť nájazdovú rampu, keď príde vozičkár, aby mohol aj on zblízka obdivovať krásy našej prírody,“ popisuje plány Hrbček.

Občania budú môcť už čoskoro využívať nový výťah v priestoroch obecného úradu. Na jeho vybudovanie získala obec dotáciu 13-tisíc eur. „Pôvodne som sa pohrával s myšlienkou vybudovania plošiny. Uvedomil, som si že výťah je efektívnejší aj pre starších ľudí a do sály sa dostanú bez komplikácií,“ odôvodnil svoj zámer starosta.

Anketou rozhodnú o výstavbe bytoviek

Obec nie je vlastníkom žiadnych pozemkov, okrem jedného veľmi lukratívneho. Ten je momentálne predmetom rozsiahlych debát obecného zastupiteľstva, či na ňom vybudovať dve bytovky s nájomnými bytmi, ktorého súčasťou by mala byť oddychová zóna a parkovisko. Podľa Branislava Hrbčeka by navýšenie počtu obyvateľov obci pomohlo.

Mladí tu chcú zostať bývať no nemajú kde, lebo obec nemá žiadne pozemky na predaj. Nájomné byty by mohli byť riešením,“ uvažuje starosta.

Starosta s poslancami na poslednom zastupiteľstve hľadali spoločnú reč, či vymeniť tento pozemok za nájomné bývanie. Vzájomne sa dohodli, že chcú poznať aj názor spoluobčanov. „Do rodinných domov rozpošleme anketu, nech vieme aký názor na vec majú naši občania,“ povedal pre náš portál šéf dediny.

Porazia prašnosť

Lúčky disponujú vlastnou čistiacou technikou

Dedinu čakajú tento rok dokončovacie práce na viacerých investíciách a do nich bude smerovať najviac finančných prostriedkov. Vodopád sa dočká nového osvetlenia, asfaltový chodník pri ňom by mal dostať nový povrch. „Okrem toho máme rozrobené aj spomínané travertíny, prebieha tiež revitalizácia cintorína,“ menuje starosta.

Obec v spolupráci s OOCR zriadila informačné centrum, ktoré je nápomocné turistom, ale aj domácim. „Keďže sme kúpeľná obec usilujeme sa, aby bola aj pekná,“ podotkol starosta. To, čo je v obci zásadnou novinkou je technika na údržbu poriadku v hodnote 100-tisíc eur. Jej súčasťou je traktor, odhŕňače, posýpače a stroj na zametanie. „Aj toto je spôsob, ako porazíme prašnosť a naša obec bude čistejšia,“ doplnil.

Starostom v nasadení 24 hodín denne

Pamätný domček

Branislav Hrbček pôsobí vo funkcii starostu druhé volebné obdobie. Počas nášho rozhovoru priznal, že začiatky boli ťažké. Postupne si uvedomil, že práca mu viac dáva, ako berie aj keď byť starostom znamená byť v nasadení 24 hodín denne. „Práca s ľuďmi je neskutočne ťažká, no zároveň som si uvedomil ako veľmi ma obohatila,“ priznal Hrbček.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia