Zvládnete mesiac bez alkoholu? Štartuje kampaň Suchý február

Zvládnete mesiac bez alkoholu? Štartuje kampaň Suchý február

RedakciaAktuality31.1.2023

Preventívna osvetová kampaň má pomôcť verejnosti preveriť si svoj vzťah k alkoholu a zmeniť svoje alkoholické návyky. V Českej republike sa uskutoční jedenásty ročník kampane, na Slovensku bude tretí. Suchý február je výzva - jeden mesiac úplne bez alkoholu nám ukáže, ako sa dokážeme ovládať.

„Dôvodom kampane je nadmerná spotreba alkoholu na Slovensku. Rizikovo u nás pije viac ako 400 000 ľudí. Vlani sa podľa prieskumov v Česku zúčastnilo Sucháča viac než 13,5 percenta dospelej populácie. Dosiahneme toto číslo aj na Slovensku? Ročník 2023 ukazuje tému triezveho posúvania hraníc cez autentickú tvorbu a kreativitu,” vysvetľuje a motivuje Petr Freimann, riaditeľ neziskovej organizácie Suchej únor, ktorá kampaň organizuje.

Popíjanie je doslova náš národný šport. Priemerný Slovák vypije ročne približne 12 litrov alkoholu, 400.000 ľudí je od alkoholu závislých a každý rok pribudne 6000 ďalších. Podľa aktuálnych štatistík míňame 2,5 percenta z celkových mesačných výdavkov práve na alkohol. Na Slovensku sa takmer žiadna oslava nezaobíde bez alkoholu.

Dôsledky nadmerného pitia alkoholu sú treťou najčastejšou príčinou úmrtí vo svete. Radia sa sem aj choroby, ktoré sú dôsledkom nadmernej konzumácie alkoholu alebo úrazy pod vplyvom alkoholu. S alkoholom je spojených viac ako 50 % násilných úmrtí, a tiež je príčinou 30 – 50 % úmrtí pri dopravných nehodách. Každý piaty muž kvôli nadmernému pitiu umiera. Alkohol často konzumujú aj tehotné ženy. V roku 2020 bolo viac ako 200 prípadov rodičiek, ktoré užívali alkohol aj počas tehotenstva. Podľa odborníkov bezpečná hladina alkoholu u tehotných žien neexistuje, keďže prechádza placentou a krvou do plodu.

Záujemcovia, ktorí sa chcú zúčastniť tejto výzvy sa môžu zaregistrovať na stránke www.suchyfebruar.sk, kde nájdu Test nezávislosti, ktorý im ukáže ako sú na tom s pitím alkoholu, a tiež kontakty na možné zdroje pomoci. V minulom roku si mesačné abstinovanie vyskúšalo až deväťstotisíc ľudí a každý druhý účastník obmedzil konzumáciu alkoholu aj po februári. Výskum ukázal, že vďaka mesačnej skúsenosti zvoľní s pitím viac ako 53 percent účastníkov.

Zapojiť sa môžete aj tak, že predvediete svoje umenie. Svoje dielo môžete natočiť, odfotiť, nahrať, napísať, namaľovať, vymodelovať a zdieľať s hashtagmi #nepitjeumenie a #suchyfebruar.

Tému sprevádza aj grafika od slovenskej výtvarníčky Báry Kmecovej, ktorá sa premietne do všetkých výstupov kampane, vrátane unikátnej oSušky pre kvalitné sušenie. „Tento rok si môžete zasušiť viac, než kedykoľvek predtým. Máme pre účastníkov pripravené tematické oSušky a obrazy s unikátnou autorskou kresbou. Všetkých registrovaných účastníkov tiež opäť prevedieme celým Sucháčom od začiatku až do konca. Kúpou artovej oSušky podporíte našu dlhodobú činnosť na poli osvety, vzdelávania a prevencie rizikového správania,” približuje P. Freimann.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia