Zvyšovanie daní v Ružomberku nevylučujú

Zvyšovanie daní v Ružomberku nevylučujú

RedakciaAktuality4.11.2023

Zvyšovanie daní a poplatkov na rok 2024 nevylučujú v Ružomberku ani v Liptovskom Mikuláši. Pre TASR to potvrdili hovorcovia oboch samospráv.

V Ružomberku v minulom období dane a miestne poplatky nezvyšovali. "Už v závere minulého roka sme však verejne avizovali, že nepopulárnym opatreniam, ktoré prijímali mnohé samosprávy ako reakciu na ekonomickú situáciu na Slovensku, sa v roku 2024 v Ružomberku nevyhneme," podotkol hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Zásadné sú podľa Miškovčíka najmä zmeny v legislatíve, ktoré samosprávam ukladajú nové úlohy a povinnosti v oblasti financovania. Hovorca vysvetlil, že rozpočet zaťažujú aj výdavky na nedoriešené problémy mesta, ktoré nové vedenie zdedilo a rieši prakticky od svojho nástupu v novembri minulého roka. "Ružomberok čaká ekonomicky ťažké obdobie, musí preto hľadať možnosti, ako zvýšiť svoje príjmy. Predchádzať tomu však musí dôkladná analýza, rokovania a zverejnenie návrhov všeobecne záväzných nariadení," zhodnotil pre TASR.

Pripravovaný bežný rozpočet je napätý aj v Liptovskom Mikuláši. Mestu rastú náklady, do rozpočtu sa premieta vysoká inflácia, valorizácia miezd, financovanie neverejných poskytovateľov sociálnych služieb, ale predovšetkým nové povinnosti samospráv od štátu. Podľa hovorkyne mesta Viktórie Čapčíkovej plánujú upraviť poplatok za tuhý komunálny odpad, daň z bytov, daň za stavby na bývanie, daň z ubytovania, daň z pozemkov a ostatné dane zaokrúhliť.

"K niektorým úpravám nás zaväzuje legislatíva a tie ostatné sme nútení robiť z dôvodu prudkého nárastu výdavkov. Napríklad v oblasti odpadového hospodárstva, kde k zvyšovaniu poplatku dochádza z dôvodu pripravených rozhodnutí vlády," poznamenala hovorkyňa.

(tasr)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia