Liptov ako na dlani

Liptov ako na dlani

RedakciaBlog22.5.2020

Liptovský hrad leží vo výške 999m v Chočských vrchoch na severe Slovenska. V minulosti patril viacerým majiteľom, ktorí ho najprv nadobudli od kráľa a ďalší zase zdedili. V súčasnosti je verejne prístupný a napriek trošku náročnejšiemu stúpaniu ho vyhľadávajú i rodiny s deťmi.

Jeho poloha na Sestrči v Chočských vrchoch umožňovala strážiť obchodnú cestu z juhu, cez Liptov pokračujúcu na Oravu až do Poľska.

Do cieľa z Kalamien

Liptovský hrad je najvyššie položeným hradom na Slovensku a ponúka prekrásny výhľad na okolie - Liptovskú kotlinu. K zrúcanine sa dá dostať dvomi cestami z obce Kalameny alebo z obce Bukovina. My sme absolvovali najjednoduchšie schodnú trasu z Kalamien. Od prameňa nás žltá turistická značka na chodníku zaviedla najskôr strmou cestou lesom do Sedla pod Kráľovou. Stúpanie ani zďaleka nie je monotónne, nakoľko kde-tu na vás vykukol krásny výhľad na zákutia Liptova. Cestou po žlto značenej trase z chodníka nemáte kde vybočiť. Značenie je výborné, takmer na každom kroku. Posledný, zároveň adrenalínový úsek - hlavne pre deti sme absolvovali po rebríku. A hotovo, ten výhľad jednoducho musíte zažiť.

Cestu späť sme vyskúšali po modrej, ktorú hodnotíme ako náročnejšiu a rodinám s deťmi, seniorom ju moc neodporúčame.

Vedeli ste, že

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia