Očami  z  nemocničnej  postele

Očami z nemocničnej postele

RedakciaBlog8.7.2020

Stačí niekoľko sekúnd nepozornosti, riskovania, alebo byť v nesprávnom čase na nesprávnom mieste a život človeka sa obráti naruby. V priaznivejšom prípade ostáva pohľad z nemocničnej postele na biely strop izby. A myšlienky. Nekonečné otázky druhého „JA“ prečo ? Výčitky, sľubovanie, ľutovanie, keby... Ale druhá príležitosť neexistuje.

Nepatrím, ani som nepatril k hazardérom života. Mám na to už svoje roky a rešpekt ku životu. Napriek tomu som sa zo dňa na deň ocitol na nemocničnom lôžku ÚVN v našom meste. Odkázaný na lekárov a sestry kmitajúcich v nemocničných úboroch. Vrodená skromnosť mi prikazovala, aby som ich ochotu a starostlivosť nezneužíval. Napojený na hadičky a infúziu som vnímal všetko, čo sa dialo okolo mňa. Ani veľmi som sa nezamýšľal nad svojim životom, najbližšími. Očakával som výrok lekárov, že moja diagnóza nie je až tak vážna... Okolo seba vidím pacientov s oveľa vážnejším ochorením ako je moje.

To podstatné v príbehu, o ktorom píšem sú ľudia, zdravotníci. Od lekárov, cez sestry, asistentky až po sanitárky a upratovačky. Všetci sa podieľajú na utvorení optimálneho prostredia a môj pocit je taký, že robia všetko, čo je v ich schopnostiach a silách, aby pacientom pomohli. Vo dne, v noci. V sobotu a v nedeľu rovnako ako v pracovný deň. Pre nich je aj sviatok pracovným dňom. Ako pacienti všimli ste si niekedy vyčerpané a unavené oči sestier po nočnej službe ? Zamýšľame sa nad ich obetavosťou ? Môžete namietať, veď je to ich práca. Áno je. Ale oponujem tým, keby v škôlkach a školách, v úradoch, v obchodoch, vo výrobe, proste všade, na každom pracovisku, pracovali ľudia s takýmto nasadením ako personál v nemocnici, nebolo by menej stresu, nežili by sme príjemnejšie, radostnejšie ?

Nechcem viac polemizovať na túto tému. Príkladov obetavosti, ale aj ľahostajnosti a nezodpovednosti by sme našli na každom pracovisku. Ja som vybral príklad z našej ÚVN SNP, fakultnej nemocnice v Ružomberku. Aj touto formou chcem všetkým za ich starostlivosť o pacientov v náročnom povolaní vysloviť veľké ĎAKUJEM !

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia