Odložte na chvíľu smartfón, dnes je Svetový deň bez mobilného telefónu

Odložte na chvíľu smartfón, dnes je Svetový deň bez mobilného telefónu

RedakciaBlog6.2.2019

edysi sme mobilný telefón používali na posielanie správ a telefonovanie, dnes sa stal súčasťou nášho života. „Je to vidieť na každoročnom raste objemu prenesených dát. Mobilná komunikácia je aj na Slovensku cenovo dostupná a veľmi rozšírená. V Slovenskej republike je cca 6,2 milióna aktívnych SIM kariet používaných na poskytovanie mobilnej telefónnej služby,“ hovorí Roman Vavro, hovorca Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb.

Pevné linky a telefónne automaty

Pred nástupom mobilnej komunikácie si môžeme zaspomínať na pevné linky, ktoré boli postupne v každej domácnosti. Zriadenie pevnej telefónnej linky sme v minulosti čakali roky a bolo to pomerne drahé. Mimo domova sme používali dokonca verejné telefónne automaty, ktoré boli umiestnené na verejných priestranstvách. „Začiatok mobilnej komunikácie na Slovensku sa viaže s rokom 1991, keď bol v analógovej mobilnej sieti NMT 450 uskutočnený prvý mobilný hovor a následne začala komerčná prevádzka siete,“ dopĺňa Vavro. Záujemcovia nemali možnosť výberu operátora.

Platilo sa aj za prijatý hovor

Podľa slov Romana Vavra boli mobilné telefóny spočiatku umiestnené v motorových vozidlách, neskôr boli aj prenosné - na dnešné pomery veľmi objemné a ťažké. „Mobilný telefón si vtedy zaobstarávali len firmy a majetní občania. Platilo sa aj za prijaté hovory. Prvá GSM sieť bola na Slovensku spustená v roku 1997 a záujemcovia už mali na výber zo služieb dvoch mobilných operátorov,“ rozpráva Vavro. Postupne pribúdali nové služby, klesali ceny, zmenšovali sa mobilné telefóny a rástlo pokrytie mobilnými sieťami. Tretí mobilný operátor dostal povolenie v roku 2006 a štvrtý v roku 2013.

Siete piatich generácií

K mobilným sieťam druhej generácie (2G), pribudla tretia (3G) a neskôr štvrtá generácia (4G). „V súčasnosti sa v EÚ pripravujeme na nasadenie mobilnej siete piatej generácie (5G),“ prezrádza Roman Vavro. Zvyšujúca sa konkurencia a regulácia priniesla na trh nové služby. Niekoľko rokov je možné pri zmene operátora ponechať si bezplatne svoje telefónne číslo. Ceny za služby a moderné smartfóny podstatne klesli, pretože mobilné služby sa stali dostupnými. Mobilný telefón už dávno nie je len pracovným a komunikačným nástrojom, ale stal sa súčasťou každodenného života – zatiaľ, čo umožňuje rýchly prístup k informáciám a zábave, prináša aj stratu súkromia.

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia