Trendom podliehajú aj adventné vence

Trendom podliehajú aj adventné vence

RedakciaBlog25.11.2019

Do Štedrého večera zostáva síce mesiac, no prvá adventná nedeľa je už tento víkend. Veniec v tvare kruhu, ktorý zdobia štyri sviečky býva dnes stálou súčasťou každej domácnosti. Tradícia jeho zdobenia a zapaľovania sa spája s obdobím adventu, čo je prvá časť liturgického roka rímskokatolíckej cirkvi.

Kruh ako súdržnosť

V posledných rokoch adventný veniec často nahrádza adventné dekorácie obdĺžnikového, alebo štvorcového tvaru na podnosoch, alebo v keramickej či sklenenej nádobe. „Veniec vyjadruje zomknutosť. Je symbol zväzku, spojenia – rodiny, súdržnosti. Preto by mal byť v tvare kruhu, aj keď sa dnes trend posúva inde,“ povedala pre náš portál floristka z predajne Badas.

Trendom sú prírodné materiály

Veniec nemusí byť výlučne z ihličia. Na jeho výrobu môžete použiť aj netradičnejšie materiály, napríklad šišky, perie, slamu alebo prútie. Trend sa odvíja od rôznych aspektov, no už asi dva roky floristi sledujú návrat ručne zhotovovaných doplnkov. Znovuzrodenie zažívajú prírodné materiály – drevo, rozmanité plody, šípky, orechy, klasická čečina. Doplnkom môže byť škorica, hviezdičky badiánu alebo sušené citrusové plody. „Do adventných vencov i ďalších vianočných dekorácií sa dnes používajú aj rôzne zvieratká srnky, medvede, soby, alebo vtáky. Absolútnym trendom sú rozprávkové postavičky od snehuliaka, cínového vojaka, či princezné,“ uviedla pre náš portál Janka Ďurišíková z aranžérskej dielne Zafira. Doplnila, že zhotovenie venca, záleží aj od toho, či si ho zákazník plánuje posvätiť. „Potom určite adventný veniec v tvare kruhu. Zhotovenie adventného doplnku prispôsobujem aj miestu, kde bude položený,“ doplnila Ďurišíková.

Nežnosť verzus klasika

Na piedestál sa vracia opäť ružová, ale skôr jemnejšie odtiene z ružového zlata alebo šampanského. „Tieto romantické farby sa veľmi dobre kombinujú s kovovými doplnkami. Určite nič nepokazíte klasickou bielou farbou, doplnkami ako sú biele pierka, kožušinka,“ prezradila Michaela Števková, ktorú k výrobe adventných vencov inšpirovala dcéra.

Adventný veniec od M. Števkovej

V posledných rokoch rastie skupina klientov, ktorí si chcú vytvoriť veniec sami podľa svojich predstáv. „Ľudia, nie že nepodliehajú trendom, ale adventnú výzdobu prispôsobujú podľa toho, ako majú doma zariadené bývanie, ako majú farebne ladený interiér domácnosti. Potom vyrábame podľa želania, aby im to s adventným vencom doma pekne ladilo,“ doplnila floristka z predajne Badas.

Kým v predchádzajúcich rokoch trend určovala smaragdová, či fialová, tento rok je to klasická červená, ružová a biela farba.

Zdroj foto : autorka z predajne Badas,Zafira

© 2023 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia