Úcta k starším by sa nemala prejavovať len jeden mesiac v roku

Úcta k starším by sa nemala prejavovať len jeden mesiac v roku

RedakciaBlog3.10.2018

Znie to možno ako klišé, ale skutočne asi len málokto z nás mladých ľudí si vo svojich „najlepších rokoch“ a pri dobrom zdraví uvedomuje, že jedného dňa aj my budeme radi ak si aspoň počas mesiaca október, ktorý bol v roku 1990 vyhlásený Valným zhromaždením Organizácie spojených národov za mesiac úcty na nás niekto spomenie a prejaví nám patričnú úctu.

Aby sme sa toho však dožili nie len my, ale aj deti našich detí, je potrebné úctu voči starším ľuďom v sebe pestovať už od mladosti a tak vychovávať aj ďalšie a ďalšie generácie.

V Ružomberku sa dôchodcovia majú možnosť stretávať a zúčastňovať sa rôznych podujatí vďaka fungovaniu Okresnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska, Mestskej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska a tiež vďaka Dennému centru – Klubu dôchodcov mesta Ružomberok. Každé jedno z týchto združení vytvára dôchodcom prostredie, v ktorom sa môžu stretnúť, porozprávať sa, podeliť sa o svoje radosti i starosti a v neposlednom rade venovať sa rôznym aktivitám a zažiť aj množstvo zaujímavých akcií.

Mestská organizácia Jednoty dôchodcov Slovenska v Ružomberku zorganizovala hneď 1. októbra, ktorý je Medzinárodným dňom starších posedenie pre svojich členov, na ktorom nechýbalo občerstvenie a živá hudba. Predseda mestskej organizácie, Ján Binder zhodnotil jej členov ako veľmi aktívnych. „Asi pred dvoma rokmi sme dosiahli slovenský rekord v zbieraní gombíkov. Potom sme spravili druhý slovenský rekord v zbierke kravát a teraz ideme poraziť vlastný rekord v zbierke gombíkov. Vtedy sme ich mali asi 60 tisíc, teraz ich máme vyše 120 tisíc“, pochválil sa Binder.

Akciu pri príležitosti mesiaca úcty k starším pripravuje pre svojich členov aj Denné centrum – Klub dôchodcov mesta Ružomberok na čele s Alenou Vinžíkovou. Posedenie spojené s tanečnou zábavou sa bude konať už 11. októbra. Podľa vedúcej klubu organizujú podobné podujatia na pravidelnej báze. „Povedala by som, že my máme úctu k starším celý rok, lebo počas celého roka pre nich pripravujeme rôzne akcie a tým sa snažíme našim dôchodcom trochu spríjemniť ich život. Každý utorok a stredu majú ľudia možnosť prísť do klubu, posedieť si a podebatovať. Organizujeme aj rôzne zájazdy. Boli sme už na Morave, vo Valčiciach, v Červenom Kameni aj Banskej Štiavnici“, porozprávala nám o fungovaní klubu Vinžíková.

Okrem toho usporadúva tento klub dôchodcov aj nákupné zájazdy napríklad do Poľska a tento rok ich ešte čakajú vianočné trhy. Minulý rok sa ich zúčastnili v Budapešti a túto zimu zvažujú vianočné trhy v Zakopanom.

To, že úcta k starším by mala byť samozrejmosťou nielen v rodine, ale aj na pracovisku, v dopravných prostriedkoch a v podstate úplne všade, si uvedomuje aj predseda Okresnej organizácie Jednoty dôchodcov Slovenska, Juraj Kudlák. Okresná organizácia, podobne ako Mestská organizácia a Klub dôchodcov v Ružomberku, opätovne podporí svojou účasťou už 3. ročník charitatívneho koncertu Integrácia, určeného pre staršiu generáciu. Ten sa bude konať 10. októbra na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave. Podľa Juraja Kudláka by však úcta k starším mala byť všade a po celý rok. „Od Okresných športových hier v Liskovej, cez Ružomberskú lýru v Liptovskej Lúžnej až po Turistický výlet do Švošova. Spolupráca a ústretovosť, ale aj osobná účasť predstaviteľov mesta na športových a kultúrnych podujatiach určite poteší, keď chceme spolu pomôcť dobrej veci“, uzavrel predseda Okresnej organizácie.

(foto: Ľubo Schmida)

© 2024 Žijem v Ružomberku Ochrana súkromia